Pandemia nie zniechęciła obcokrajowców

Miniony rok był kolejnym, w którym liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS zwiększyła się – pisze wtorkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak czytamy w „DGP”, na koniec 2020 r. w ubezpieczeniach emerytalnym i rentowym było zarejestrowanych ponad 725 tys. cudzoziemców. Wynika to – jak informuje dziennik – danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. „Rok wcześniej było ich 651 tys. Pomimo pandemii i wiosennego lockdownu miał miejsce 11-proc. wzrost. Duża liczba ubezpieczonych cudzoziemców w połączeniu z niskim bezrobociem może świadczyć o tym, że mimo kryzysu covidowego przynajmniej w części branż nadal utrzymuje się wysoki popyt na pracę” – twierdzi gazeta.

„Zapewne budownictwo, handel czy przemysł po przejściowych zaburzeniach, jakie wywołał wiosenny lockdown, nadal potrzebują pracowników. Z badań koniunktury wynika, że mimo pandemii aż dla 30 proc. firm przemysłowych brak pracowników wykwalifikowanych nadal jest barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej” – mówi „DGP” Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Według „Dziennika Gazety Prawnej” wśród obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS największa grupa to nadal Ukraińcy. „Na koniec grudnia było ich 532 tys. 431 tys. zarejestrowanych w ZUS obcokrajowców to osoby zatrudnione na etat. 21 tys. prowadzi działalność gospodarczą” – czytamy w „DGP”. (PAP)