Oszukali Skarb Państwa na 65 milionów złotych.

Sześć osób odpowie przed wrocławskim sądem za pomoc w wyłudzaniu podatku Vat. Skarb Państwa w wyniku przestępczego procederu stracił 65 milionów złotych.

Prowadzone przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu śledztwo ws. oszust podatkowych zakończyło się oskarżeniem sześciu osób, w tym cztery odpowiedzą przed sądem za udział w zorganizowanej, międzynarodowej grupie przestępczej-poinformowała w czwartek rzecznika Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka. 

Według śledczych grupa zajmowała się wyłudzaniem podatku VAT poprzez dokonywanie transakcji o charakterze “karuzelowym” przy hurtowym handlu telefonami komórkowymi oraz innym sprzętem elektronicznym.

“Mechanizm działania grupy polegał na wykorzystywaniu różnych podmiotów gospodarczych, które nie prowadziły rzetelnej działalności gospodarczej , a w sposób pozorny nabywały sprzęt elektroniczny, po czym go fikcyjnie odsprzedawały” podała prok. Bylicka.

Sprzęt trafiał do firm prowadzących działalność w Polsce. Te zaś eksportowały go z zerową stawką VAT, a następnie wyłudzały niezależny zwrot podatku VAT z tytułu fikcyjnych transakcji. Podatek ten wcześniej nie został zapłacony przez firmy pełniące w łańcuchu rolę tzw. +znikających podatników+”-wskazała prok. Bylicka.

Oskarżonym w tym śledztwie prokuratura zarzuciła działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, pomocnictwo do wyłudzania podatku VAT, pranie brudnych pieniędzy oraz wystawienie poświadczających nieprawdę dokumentów.