Ostrzeżenie dla turystów: w Tatrach spadnie śnieg

Wysoko w Tatrach w czwartek są spodziewane opady śniegu – zapowiadają synoptycy IMGW. Turyści wybierający się na górskie szlaki muszą być przygotowani na deszcz, śnieg czy silny wiatr – przypomina Tatrzański Park Narodowy.

Na Kasprowym Wierchu w środę w południe ustał wiatr halny zwiastujący zmianę pogody. Osiągał w porywach prędkość do 100 km na godzinę.

“Halny spowodował ocieplenie. Na Kasprowym Wierchu jest 6 stopni Celsjusza, a ciśnienie spada. Po halnym zwykle przychodzą opady. Spodziewamy się ochłodzenia i opadów śniegu” – powiedział PAP dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego.

Wysoko w Tatrach może spaść nawet 15 cm śniegu – zapowiadają synoptycy IMGW.

Turyści wybierający się na górskie szlaki muszą mieć na uwadze, że w Tatrach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak deszcz, śnieg czy silny wiatr – ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Na wysokogórskich szlakach mogą też występować oblodzenia. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest zaś niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. W partiach reglowych szlaki są miejscami mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste.(PAP)