Onet: luksusowe meble dla prokuratury, wybrane przez żonę prokuratora. Ziobro: poleciłem pilną kontrolę

Prokuratura Regionalna (PR) we Wrocławiu z pominięciem procedury przetargowej zamówiła drogie meble. Rekomendowała je projektantka, która jest żoną jednego z wrocławskich prokuratorów. Jej usługi wybrano również bez przetargu. Takie są ustalenia dziennikarzy Onetu.

Informacje o tych zakupach potwierdziła redakcji TVN24 rzeczniczka wrocławskiej PR. Argumentowała, że modernizacja jest niezbędna dla zapewnienia “jak największego komfortu pracy”. Minister Zbigniew Ziobro oświadczył, że wydał “polecenie pilnego skontrolowania tej sytuacji”. Prokuratura Krajowa przekazała nam, że “przeprowadza czynności wyjaśniające”.

Katarzyna Bylicka, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, w komunikacie przekazanym redakcji TVN24 po publikacji Onetu potwierdziła podane w artykule informacje i kwoty. Tłumaczyła, że “w okresie ostatnich kilku lat w obiektach Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu (dwa budynki) trwa nieprzerwanie modernizacja tych obiektów, celem dostosowania do potrzeb jednostki i jak największego komfortu pracy prokuratorów i pracowników prokuratury”. Jak dodała, “na obecne prace remontowe przeznaczony jest budżet 2 800 000,00 zł”.

O sprawie zakupu mebli mówił w rozmowie z TVN24 autor publikacji Onetu, Jacek Harłukowicz. – To jest oburzające, choćby z punktu widzenia prokuratorów, z którymi rozmawiałem na etapie przygotowywania tego materiału. Mówili mi, łapiąc się za głowy, że dostają zarządzenia z Prokuratury Regionalnej o konieczności oszczędności. Wymagania, aby drukować dwustronnie, oszczędzać papier. Komunikaty o tym, że trzeba oszczędzać prąd, bo nie wiadomo, jak to będzie z dostawami prądu – wyliczał.

Jak poinformował Onet, w ubiegłym roku Bartosz Pęcherzewski, szef Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu – nadrzędnej wobec wszystkich prokuratur na Dolnym Śląsku – zdecydował o zakupie mebli za 854 tysiące złotych. Trafiły one do gabinetów siedmiu osób z kierownictwa prokuratury, sekretariatów oraz sali konferencyjnej i na korytarze. Zamówione meble są produkowane przez designerskie firmy: włoską LAS oraz polską Nowy Styl.

O meble dla wrocławskiej prokuratury został zapytany w poniedziałek minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. – Nie znam tej sprawy, wydałem dzisiaj polecenie pilnego skontrolowania tej sytuacji i przedstawienia mi wyjaśnień. W zależności od efektów będziecie państwo poinformowani o ewentualnych decyzjach – zapewnił dziennikarzy.