Ograniczenie dostaw przez firmę Pfizer wpłynie na tempo szczepień masowych

Po precyzyjnych informacjach od firmy Pfizer dotyczących ograniczenia produkcji szczepionki będziemy podejmować decyzje w sprawie ewentualnych zmian w harmonogramie szczepień przeciw Covid-19 – powiedział w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego oznajmił w piątek, że koncern Pfizer zdecydował się tymczasowo ograniczyć dostawy szczepionek przeciw Covid-19 dla całej Europy.

Dworczyk odniósł się do tej sytuacji na briefingu w Warszawie. Powiedział, że być może ograniczenie dostaw wpłynie na tempo szczepień masowych. „Ale o tym będziemy mogli powiedzieć dopiero po tym, jak Pfizer oficjalnie przedstawi nam, o ile zostaną zmniejszone dostawy” – zaznaczył.

Podkreślił, że koncern tłumaczy tę sytuację „faktem przeskalowania produkcji”. „Podobno firma ma zwiększyć moce produkcyjne, a w tym celu potrzebna jest pewne przerwa technologiczna i z tego wynika zmniejszenie dostaw, ale w związku z zapowiedziami firmy, można się spodziewać, że w dalszych tygodniach te dostawy będą znacząco większe” – powiedział szef KPRM. 

 

autorka: Wiktoria Nicałek