Oddano do użytku trzy nowe dworce wybudowane dzięki programowi Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

Trzy nowe dworce kolejowe – w Kraśniku i Sadurkach (woj. lubelskie) oraz w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie) właśnie zostały udostępnione podróżnym. Nowoczesne budynki powstały dzięki wsparciu ze środków unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Wszystkie oddane do użytku budynki zostały wybudowane w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych (IDS). Są to proekologiczne nowoczesne budynki z dominantą w postaci ośmiometrowej wieży zegarowej. Urządzono je zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze w jasnej kolorystyce, z dużym dostępem światła dziennego. Poczekalnię wyposażono w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar.

Dworce są niemal identyczne, ale różni je wygląd elewacji. W Kraśniku została wykończona wielkoformatowymi płytami w kolorze grafitowo-szarym, w Sadurkach została ona wykonana z drewna modrzewiowego, co jest nawiązaniem do wyglądu historycznego budynku dworca, natomiast w Nowym Tomyślu główna bryła budowli jest pokryta płytami w kremowo-białym kolorze.

Wszystkie budynki są w pełni dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wyeliminowano w nim potencjalne bariery architektoniczne oraz wprowadzono rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami (np. kontrastowa kolorystyka wnętrza). Wśród nich są m. in. oznakowania w alfabecie Braille’a czy ścieżki prowadzące, mapy dotykowe.

Koszt całkowity wszystkich trzech inwestycji wyniósł blisko 190 mln zł, z czego 126 mln zł stanowiło dofinansowanie z UE.