Nie żyje papież Benedykt XVI

Nie żyje Benedykt XVI, emerytowany papież. Informację przekazał dyrektor biura prasowego Watykanu, Matteo Bruni. Papież emeryt miał 95 lat.

 

Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku w Bawarii, jako syn policjanta i kucharki. Z uwagi na krytykę nazizmu przez jego ojca, rodzina wielokrotnie musiała zmieniać miejsce zamieszkania.

W 1939 roku wstąpił do seminarium, jednak musiał przerwać naukę z uwagi na wybuch II wojny światowej. Został wcielony do oddziału pomocników obrony przeciwlotniczej, jednak nigdy nie był wysłany na front. Dezerterował na przełomie kwietnia i maja 1945 roku. Po wojnie kontynuował naukę w seminarium.

Kardynał został wybrany papieżem 19 kwietnia 2005 roku, w wieku 78 lat, po śmieci Jana Pawła II, jako 265. papież w historii. Przyjął wówczas imię Benedykt XVI.

Nieoczekiwanie, 11 lutego 2013 roku poinformował o swojej abdykacji tłumacząc, że z uwagi na swój wiek i stan zdrowia nie jest w stanie przewodzić Kościołowi. Był to pierwszy taki przypadek od sześciuset lat. Jego następcą został Franciszek.

Informacje o złym stanie zdrowia papieża emeryta pojawiły się już w 2020 roku. W ostatnim czasie Watykan przekazał, że stan bardzo się pogorszył.

Dziś (31 grudnia) informację o śmierci Benedykta XVI przekazał dyrektor biura prasowego Watykanu, Matteo Bruni. Papież zmarł dziś o 9.34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie.