Najlepsze gry karciane na jesienne wieczory

Brak pomysłów na jesienny wieczór? Gra karciana może być idealnym rozwiązaniem na jesienne wieczory z przyjaciółmi, szczególnie w okresie pandemii, kiedy nie wszystkie miejsca, które tak chętnie odwiedzaliśmy są dla nas dostępne. Gry karciane, podobnie jak planszowe przeżywają obecnie swoją drugą młodość. Istnieje wiele różnych gier o różnym stopniu trudności, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.
W tym artykule przedstawiamy trzy konkretne gry, które z pewnością zadowolą każdego i pozwolą spędzić długie jesienne wieczory w przyjemny sposób.

Remik

Remik to klasyczna gra karciana, w której celem jest pozbycie się swoich kart jako pierwszy. Warto pamiętać, że w pierwotnej wersji tej gry nie wykorzystuje się jokera.  O kolejności rozdawania decyduje starszeństwo kart – rozdawanie rozpoczynane jest od osoby z najstarszą kartą. Najstarszą jest As, potem Król itd. W przypadku wylosowania kart tego samego starszeństwa decydującą rolę odgrywa kolor.  

Każdy z uczestników gry otrzymuje 13 kart, z wyjątkiem rozdającego który dysponuje 14 kartami, ale następnie jedną z nich odkłada, tak aby była widoczna dla wszystkich. Uczestnicy gry kolejno dobierają po jednej karcie, a następnie jedną ze swojej talii odkładają na środek.  Gracz, dla którego zabraknie kart na stosie zakrytym, musi potasować karty znajdujące się w odkrytym stosie kart, a następnie ułożyć je na nowy stos, z którego każdy z graczy będzie kolejno dobierać kartę.  Obowiązkiem ostatecznego wyłożenia się jest posiadanie w kartach 51 punktów. Celem gry jest pozbycie się przez graczy wszystkich kart poprzez wykładanie ich w postaci sekwensów (trzech kart w jednym kolorze), grup co najmniej trzech kart o różnych kolorach, ale tej samej rangi, wyłożenie na stos ostatniej 14. Karty

Poker

Istnieje wiele różnych wariantów gry w pokera, ale najpopularniejszym jest Texas Hold’em i to właśnie ta odmiana najczęściej pojawia się w grach domowych z przyjaciółmi.  Przed rozpoczęciem rozgrywki należy poznać zasady pokera. Poker Texas Hold’em to gra karciana w której występują karty własne i wspólne. Każdy gracz otrzymuje dwie karty własne, a na stole wykładanych jest pięć kart wspólnych widocznych dla każdego gracza. Celem jest utworzenie możliwie najlepszego układu pięciokartowego.

Gra w pokera rozpoczyna się od pobrania tzw. opłaty w ciemno. Dwóch graczy na lewo od rozdającego nazywa się kolejno Small Blind i Big Blind.  Załóżmy, że gra toczy się na stawkach 2/4. Gra z pozycji Small Blind wpłaca do puli 2 żetony, gracz z Big Blinda 4 żetony dzięki czemu w każdym rozdaniu jest jakaś akcja. Po wniesieniu opłaty przez tych dwóch graczy, gracze otrzymują po dwie karty własne (zakryte). W tym momencie mamy pierwsza rundę licytacji. Gracz może spasować, sprawdzić lub podbić, a w grach bez limitu zagrać za wszystkie swoje żetony.

Kiedy po licytacji dwóch lub większa ilość graczy wpłaci do puli taką samą ilość żetonów, wykładany jest flop (3 karty wspólne). Następnie mamy kolejną rundę licytacji, gdzie dochodzi opcja Check (oznacza to że zatrzymujemy karty bez konieczności wpłacania dodatkowych pieniędzy – oczywiście opcja ta jest możliwa jeżeli nikt przed nami nie wpłacić do puli środków). Po tej rundzie wykładana jest czwarta karta wspólna (tzw. turn), mamy kolejną rundę licytacji i wykładana jest piąta karta (river). Jeżeli w grze mamy nadal więcej niż dwóch graczy po zakończeniu tej rundy, następuje Showdown czyli porównanie układów. Wygrywa gracz z najlepszym układem 5-kartowym.

Tysiąc

1000 lub Tysiąc to gra karciana dla 3 graczy polegająca na zbieraniu punktów w rozdaniu. Gra była niegdyś niezwykle popularna w naszym kraju, a obecnie przeżywa swoją drugą młodość, podobnie jak poker i remik.

Chociaż Tysiąc jest grą trzyosobową, czterech graczy może wziąć w niej udział, jeżeli w każdym rozdaniu jeden z graczy będzie na sit-oucie. Oczywiście każdy uczestnik gry w takim przypadku powinien być na sit-oucie taką samą ilość razy. Do gry wykorzystuje się talie 24 kart, biorąc po 6 kart z każdego koloru. Wartości punktowe przedstawiają się następująco:  As (11 punktów), Dziesiątka (10 punktów), Król (4 punktów), Dama (3 punktów), Walet (2 punktów), Dziewiątka 0 punktów. Należy zapamiętać, że w talii jest łącznie 120 punktów.

W grze występują również tzw. małżeństwa, co ma miejsce gdy gracz posiada zarówno króla, jak i królową. Wówczas może odebrać dodatkowe punkty w zależności od koloru – 100 za serce, 80 punktów za karo, 60 punktów za trefl i 40 za pik.

Kolejność podejmowania decyzji jest zgodna z ruchem wskazówek zegara. Karty są rozdawane pojedynczo trzem graczom, dopóki nie będą mieli na ręce siedmiu. Następnie trzy karty są rozdawane na środek stołu. Licytacja oparta jest na szacunkowej liczbie punktów, które gracz myśli, że mógłby zdobyć w tej rundzie. Minimalna stawka wynosi 100 i wzrasta o 5 (100, 105, 110, 115 itd.). Licytacja zaczyna się od gracza na lewo od rozdającego i przechodzi dalej. Każda oferta musi przekraczać poprzednią. Jeżeli gracz spasuje nie może licytować. Celem jest oczywiście 1000 punktów.