Monika Witkowska zdobyła K2 jako druga Polka w historii.

W piątek, chwilę przed godziną szóstą rano, Monika Witkowska weszła na szczyt drugiej najwyższej góry świata, K2.

Do zdobycia K2 Monika Witkowska szykowała się od 2020 roku, wówczas jej plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Rok później nie dość, że wciąż ograniczały ją obostrzenia związane z COVID-19, to na tydzień przed wyprawą wycofała się jej agencja. Witkowska ostatecznie zmieniła górę na leżący na granicy Chin i Pakistanu Broad Peak.

Wcześniej udało się to tylko Wandzie Rutkiewicz w 1986 r., Witkowska jest więc dopiero drugą Polką w dziejach, która dotarła na sam szczyt K2.

Monika Witkowska jest doświadczoną himalaistką. Zdobyła już Mount Everest i dwa inne ośmiotysięczniki, a także wszystkie 9 szczytów Korony Ziemi.

Zespół Moniki Witkowskiej poinformował o jej sukcesie na Facebooku. Jak czytamy w poście, Monika już od trzech lat próbowała wejść na szczyt K2, niestety pierwsze dwa podejścia spaliły na panewce z powodu pandemii COVID-19.

Tym razem jednak Monika ruszyła na podbój góry, czuła się dobrze i była znakomicie przygotowana. To dało jej sukces, o którym z wielką ekscytacją poinformowali członkowie jej zespołu.

– Dotarł do mnie tylko krótki sms ze szczytu, ale wiem, że ostatni etap wspinaczki był bardzo trudny – czytamy w poście na Facebooku. – Monice udało się pokonać legendarnie trudne przejście, zwane Szyjką Butelki.

Po osiągnięciu szczytu Monika Witkowska miała rozpłakać się ze szczęścia – i trudno się dziwić. To była najbardziej wymagająca wspinaczka w jej karierze. Wyczyn jest tym bardziej imponujący, że Monika cierpi na wadę serca.