MEiN: nauczyciel nie ma prawa do urlopu dla poratowania zdrowia jeśli etat uzupełnia w kilku szkołach

Wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski w odpowiedzi na poselską interpelację poinformował, że nauczyciele nie mogą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, jeżeli pełny wymiar zajęć realizują w kilku szkołach. Według resortu pełny etat w jednej placówce jest niezbędny do uzyskania prawa do urlopu.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, odpowiadając na poselską interpelację, wskazał, że nauczyciel, który zamierza skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia musi spełnić wszystkie warunki formalne wynikające z Karty Nauczyciela. Chodzi o siedmioletni staż pracy, zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony w jednej placówce oraz w przypadku rozwiązania umowy, podjęcie zatrudnienie nie później niż w ciągu trzech miesięcy.

„Nie ma prawa do urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel zatrudniony w kilku szkołach w niepełnym wymiarze zajęć, nawet jeśli zsumowane wymiary jego zatrudnienia są równe pełnemu wymiarowi” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Wiceminister powołał się na uchwałę Sadu Najwyższego III PZP 1/12 z 14.02.2012 r., który orzekł, że dyrektor szkoły jest obowiązany udzielić urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi  zatrudnionemu w tej szkole w pełnym wymiarze zajęć.

W przytoczonym orzeczeniu sąd wskazał, że nauczycielski urlop „dla poratowania zdrowia jest szczególnym świadczeniem pracowniczym, zbliżonym do instytucji urlopu wypoczynkowego, przysługującym w ramach istniejącego indywidualnego stosunku pracy łączącego nauczyciela ze szkołą, a jego celem jest – przy zagwarantowaniu trwałości tego stosunku oraz możliwości korzystania przez pracownika z dotychczasowych uprawnień w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń pracowniczych, w tym socjalnych – zapewnienie nauczycielowi możliwości poddania się zalecanemu leczeniu dla odzyskania pełnej zdolności do pracy i kontynuowania zatrudnienia”.

W odpowiedzi na interpelację wiceszef MEiN poinformował, że do siedmioletniego okresu pracy w szkole, uprawniającego do urlopu dla poratowania zdrowia wlicza się też okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku dłuższych nieobecności nauczyciela wynikających z tytułu choroby lub np. urlopu macierzyńskiego wymagany okres pracy w szkole przedłuża się o okres tych nieobecności.

Zasady przyznawania urlopu dla poratowania zdrowia reguluje Karta Nauczyciela. Zgodnie z przepisami urlopu udziela nauczycielowi dyrektor szkoły w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej, choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę, lub na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Jednorazowo urlop dla poratowania zdrowia nie może trwać dłużej niż rok.

Zgodnie z ustawą w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych.