“Mamy pierwszy przypadek”. Małpia ospa w Polsce potwierdzona

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy – informuje minister zdrowia Adam Niedzielski. Pacjent jest na izolacji w szpitalu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski informację o pierwszym przypadku ospy małpiej w Polsce podał w trakcie konferencji na temat psychiatrii dzieci i dorosłych w Centrum Dydaktycznym łódzkiego Uniwersytetu Medycznego. – Przed chwilą otrzymałem informację, że jest pierwszy potwierdzony przypadek małpiej ospy w Polsce. Przed chwilą Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny poinformował mnie – ogłosił.

– Mieliśmy około dziesięciu podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to pierwszy dzień, gdy mamy pierwszy przypadek – powiedział minister.

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz podał, że pacjent jest na izolacji w szpitalu, przeprowadzono z nim wywiad epidemiologiczny. Resort nie podaje szczegółów dotyczących pacjenta, ani miejsca jego hospitalizacji.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca, łagodna choroba wirusowa. Zwykle występuje endemicznie w krajach afrykańskich: Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republice Konga i Nigerii. Wśród jej symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała. Eksperci uspokajają, że wirus ten nie grozi epidemią podobną do epidemii COVID-19.