Lekarze mogą znowu wystawiać e-recepty przez aplikację gabinet.gov.pl.

Lekarze mogą znowu wystawiać e-recepty przez aplikację gabinet.gov.pl. Jej pełna funkcjonalność została przywrócona – poinformował PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Radio RMF FM przekazało w niedzielę, że od soboty lekarze nie są w stanie wystawiać pacjentom elektronicznych recept. “Lekarze, którzy korzystają z aplikacji internetowej gabinet.gov.pl, w sobotę, próbując wystawiać pacjentom e-recepty, w ogóle nie mogli wybrać nazwy leku” – podała stacja.

 

Rzecznik prasowy MZ poinformował, że udało się przywrócić w niedzielę po południu pełną funkcjonalność systemu i lekarze mogą znowu wystawiać e-recepty poprzez aplikację gabinet.gov.pl. Wcześniej powiedział PAP, że problem dotyczył tylko strony gabinet.gov.pl, a pozostałe aplikacje gabinetowe działały normalnie.

 

E-recepta wystawiana jest w sposób elektroniczny i zastąpiła papierową wersję. W aptece wystarczy podać czterocyfrowy kod i PESEL pacjenta, by ją zrealizować. Kod pacjent otrzymuje e-mailem lub SMS-em. Może też dostać wydruk informacyjny.

 

E-recepty można było realizować w aptekach od 1 stycznia 2019 r., ale obowiązek wystawiania ich w takiej formie wszedł w życie od 8 stycznia 2020 r.

 

E-receptę należy zrealizować w ciągu 30 dni, choć są pewne wyjątki. Antybiotyk wykupić trzeba w ciągu 7 dni, a preparaty immunologiczne do 120 dni od momentu wystawienia e-recepty. Dla pacjentów przewlekle chorych, którzy przyjmują stale leki, medyk może wystawić receptę ważną rok. Musi to jednak na niej zaznaczyć.