Łapówka w urzędzie-za zezwolenie

Trzy osoby, w tym urzędnik Starostwa Powiatowego w Żyrardowie, zatrzymane przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego na gorącym uczynku.

Lubelscy funkcjonariusze CBA w toku własnych czynności uzyskali informacje o procederze korupcyjnym mającym miejsce w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie. Szybkie i skuteczne czynności śledczych pozwoliły zatrzymać pracownika Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa oraz dwoje przedsiębiorców z Warszawy działających w branży usługowej.

Zatrzymania miały miejsce w siedzibie urzędu, w chwilę po przekazaniu 10 tys. zł. W zamian za pieniądze urzędnik miał zobowiązać się do przygotowania dokumentów, a w konsekwencji pozytywnego rozpatrzenia wniosku o zezwolenie na zbieranie odpadów.

Jednocześnie przeszukano miejsca zamieszkania oraz pracy zatrzymanych. Zgromadzone przez funkcjonariuszy materiały dowodowe zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Płocku, gdzie zatrzymani usłyszeli zarzuty korupcyjne. Zatrzymany urzędnik decyzją sądu został aresztowany na dwa miesiące.

Wobec przedsiębiorców zostały zastosowane wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe, zakaz kontaktu z innymi podejrzanymi w sprawie oraz dozór Policji.