Król Karol III koronowany w Opactwie Westminsterskim po 70 latach przerwy – szczegóły uroczystości

Sobotnia koronacja Karola III w Opactwie Westminsterskim będzie 40. taką ceremonią, ale pierwszą od 70 lat. Pałac Buckingham zapowiedział, że uroczystość będzie krótsza, skromniejsza i bardziej dostosowana do współczesnych czasów niż koronacja Elżbiety II, ale z zachowaniem wszystkich najważniejszych elementów.

Koronacja nie zmienia statusu monarchy – Karol III objął tron z chwilą śmierci Elżbiety II, czyli 8 września 2022 r., a dwa dni później zwołana w tym celu Rada Akcesyjna proklamowała ten fakt.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę, 6 maja, o godz. 11:20 czasu polskiego procesją z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego, którą można będzie obserwować od godz. 7:00. Będzie ona wiodła przez reprezentacyjną aleję The Mall, na Trafalgar Square skręci w rządową aleję Whitehall, a następnie przez Parliament Street, Parliament Square i Broad Sanctuary. Trasa liczyć będzie 2,29 km, czyli będzie prawie trzy razy krótsza niż to było w przypadku koronacji Elżbiety II.

Podczas uroczystości Karol III i Camilla udadzą się od Opactwa Westminsterskiego karetą zamówioną z okazji 60-lecia panowania Elżbiety II. Zdecydowano, że nie użyta zostanie złota kareta koronacyjna – stosowana podczas wszystkich poprzednich koronacji w ostatnich 200 latach. Za zaprzężoną w sześć koni karetą podążać będzie niespełna 200 żołnierzy z reprezentacyjnego regimentu brytyjskiej armii, Household Cavalry Mounted Regiment.

Ceremonia w Opactwie Westminsterskim, której będzie przewodniczył arcybiskup Canterbury Justin Welby, zacznie się w południe, ma potrwać niecałe dwie godziny, i będzie składała się z sześciu części. W pierwszej Karol III zostanie zaprezentowany poddanym jako „niekwestionowany król”. W drugiej części król złoży przysięgę koronacyjną, a następnie nastąpi namaszczenie. Kolejną częścią będzie właściwa koronacja. Po komunii i błogosławieństwie Karol III uda się do kaplicy św. Edwarda, gdzie zdejmie koronę św. Edwarda, a włoży imperialną koronę państwową, i wraz Camillą wyjdą w procesji z Opactwa Westminsterskiego.

Ostatnim punktem ceremonii w sobotę będzie tradycyjne pojawienie się rodziny królewskiej na balkonie Pałacu Buckingham, skąd pozdrowią zgromadzonych ludzi