Kopalnie węgla zostaną zamknięte do 2049 r. Rząd podpisał porozumienie z górnikami.

Jest porozumienie górników z rządem. Po ponad siedmiu godzinach rozmów, związkowcy i przedstawiciele rządu uzgodnili ostateczną treść umowy społecznej dla górnictwa. Dokument parafowano w Katowicach. Umowa zakłada między innymi wygaszenie kopalń węgla energetycznego do 2049 roku i pomoc publiczną dla sektora węglowego.

– Uważam, że ten plan, który przyjęliśmy i ta mapa drogowa, którą wspólnie wypracowaliśmy, jest jedyną propozycją, jaką można odpowiedzialnie skierować jako państwo wobec sektora górnictwa węgla kamiennego – stwierdził Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

– Bezpieczeństwo pracy, bezpieczeństwo w formie osłon socjalnych jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Życzyłbym każdej branży w Polsce, żeby w momencie likwidacji takie zabezpieczenia miały – stwierdził Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu regionu śląsko-dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.

– Parafowany dokument nie rozwiązuje ani jednej ważnej sprawy dla naszego regionu. Załatwia jedynie interesy działaczy związkowych, którzy obejmą miejsca w spółkach i radach nadzorczych – stwierdził Wojciech Sługa z Platformy Obywatelskiej.

– Nie ma nic o tym, co się stanie po likwidacji tych kopalń, co na miejsce danej kopalni, jaki zakład powstanie – stwierdził Krzysztof Gadowski z Platformy Obywatelskiej.