Kilkanaście gmin w Polsce jest bez gazu. Jak radzą radzą mieszkańcy?

Firma Novatek Green Energy sp. z o.o została objęta polskimi sankcjami na podmioty związane z Rosją. Doprowadziło do wstrzymania operacji spółki, która dostarczała gaz do kilkunastu gmin w Polsce. Z problemem borykają się mieszkańcy, przedsiębiorcy i placówki użyteczności publicznej. Tak jest między innymi w gminach Mieścisko i Zagorów w okolicy Poznania oraz w nadmorskiej Łebie.

W Mieścisko to tu dostaw pozbawione są gospodarstwa domowe, przedszkole, biblioteka, czy urząd gminy. Ci odbiorcy indywidualni, którzy teraz zmagają się z brakiem gazu. A co za tym idzie nie działa ogrzewanie, nie ma też ciepłej wody. Na terenie tej gminy jest też bardzo duża wytwórnia pasz dla zwierząt. Jeśli zaprzestaną produkcji, a brak gazu właśnie to spowoduje, to fermy, które mają zakontraktowane zamówienia nie dostaną paszy.

– Mieszkańcy, którzy z tego gazu korzystali, nie mają ogrzewania, nie mają na czy ugotować obiadu. W naszych instytucjach, takich jak przedszkola, szkoły – przekazał Przemysław Renn, burmistrz gminy Mieścisko.

Pozbawiona gazu jest również pobliska gmina Zagórów. Tam wszystkie budynki użyteczności publicznej pozbawione są gazu, Mowa tu między innymi o szkole, siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej czy przedszkolach.

W trudnej sytuacji jest nadmorski kurort Łeba. Bez ogrzewania i w części także bez ciepłej wody pozostaje 80 proc. budynków w miasteczku. Od gazu odcięta została bardzo duża grupa prowadzących działalność gospodarczą, w tym pensjonaty i hotele. Brak dostaw gazu mocno odczuwają właściciele hoteli i pensjonatów, którzy po raz pierwszy po pandemii mogą przyjąć 100 procent gości po tym, jak zniesiono większość restrykcji związanych z pandemią Covid-19.

– Jutro rozpoczyna się weekend majowy w Łebie. Ludzie przygotowywali się do otwarcia swoich obiektów przez ostatni czas i teraz nie wyobrażają sobie teraz pracy w przypadku zatrzymania dostawy (gazu – red.) – powiedziała Katarzyna Witke, dyrektor Łeba Hotel & Spa.

Przedstawiciele władz państwowych podkreślają, że problem dotknął tylko kilkanaście na 2,500 gmin w Polsce. MSWiA zwróciło się do Kancelarii Premiera o wydanie polecenie spółkom gazowym kontrolowanym przez państwo, by dostarczyły gaz do tych miejscowości, poprzez przejęcie w ramach ustawy o zarządzaniu kryzysowym infrastruktury, która do tego służy. – Jestem przekonany, że lada chwila ten problem zostanie rozwiązany – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.