Kapitan Kirk poleciał w kosmos. 90-letni aktor stał się najstarszym astronautą w historii.

Kapsuła z Williamem Shatnerem na pokładzie dotarła w środę do granicy przestrzeni kosmicznej i wróciła na Ziemię. 90-letni aktor i gwiazda serialu “Star Trek” stał się w ten sposób najstarszym astronautą w historii. Był to drugi udany lot komercyjny rakiety New Shepard, należącej do firmy Jeffa Bezosa Blue Origin.

Po odłączeniu się od kapsuły z pasażerami, New Shepard samodzielnie powróciła do portu kosmicznego Blue Origin w Teksasie. Udane lądowanie zaliczyła też sama kapsuła z kanadyjskim aktorem i trzema innymi pasażerami. Lot trwał około 10 minut, a pasażerowie spędzili w stanie nieważkości około trzech minut.

Rakieta New Shepard zabrała załogę za Linię Karmana, czyli umowną granicę pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną, która przebiega na wysokości 100 kilometrów nad poziomem morza.

Po opuszczeniu kapsuły Shatner powiedział, że “każdy na świecie powinien tego doświadczyć”. – “Jezu, to było tak poruszające. To doświadczenie było czymś niewiarygodnym” – mówił.

William Shatner zagrał kapitana statku kosmicznego Enterprise – Jamesa T. Kirka w pierwszym serialu Star Trek i w siedmiu pełnometrażowych filmach dziejących się w tym uniwersum.