Kamala Harris na festiwalu w Nowym Orleanie. Wzrost wsparcia dla wiceprezydent USA w obliczu napięć w Partii Demokratycznej

W sobotnie popołudnie wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris zasiadła na scenie podczas festiwalu kultury afroamerykańskiej w Nowym Orleanie. Rozmawiała o swojej życiowej drodze oraz osiągnięciach w Białym Domu

Było to jedno z wielu wydarzeń, w których pierwsza kobieta, czarnoskóra oraz pochodzenia południowo-azjatyckiego wiceprezydent, uczestniczyła w ciągu ostatnich trzech i pół roku, zawsze w towarzystwie niewielkiej grupy dziennikarzy.

Jednak po nieudanej i czasami niezrozumiałej debacie Joe Bidena z Donaldem Trumpem, liczba reporterów towarzyszących Kamali Harris znacznie wzrosła. W Waszyngtonie rosną obawy Demokratów, którzy zaczynają rozważać zastąpienie 81-letniego Bidena w nadchodzących wyborach.

Kamala Harris na Festiwalu w Nowym Orleanie

Podczas swojej wizyty w Nowym Orleanie, Harris nie odnosiła się bezpośrednio do spekulacji na temat stanu zdrowia Bidena oraz możliwości przekazania pałeczki kandydatki Demokratów jej osobie. Zamiast tego, podkreślała swoją ambicję i motywację do pokonywania przeszkód, zachęcając publiczność do ignorowania tych, którzy mówią, że “to nie jest ich czas”.

„Ludzie będą ci mówić, że to nie jest twój czas. To nie jest twoja kolej. Nikt taki jak ty tego wcześniej nie zrobił,” powiedziała Harris. “Nie słuchajcie tego.”

Reakcje na Debatę Bidena i Harris jako Potencjalna Następczyni

Po katastrofalnej debacie Bidena, Harris wielokrotnie broniła swojego szefa, argumentując, że jego osiągnięcia jako prezydenta nie powinny być przysłonięte przez 90 minut na scenie debaty. Biden również utrzymuje stanowisko, że pozostanie kandydatem.

Wsparcie dla Harris rośnie

W miarę jak rosną głosy wzywające Bidena do ustąpienia, niektórzy czołowi Demokraci, tacy jak kongresman Adam Schiff z Kalifornii, zaczynają jednoznacznie wspierać Harris jako naturalną kandydatkę na jego miejsce. Schiff stwierdził, że Biden musi albo wygrać przytłaczająco, albo przekazać pałeczkę komuś, kto może to zrobić, dodając, że Harris mogłaby “bardzo dobrze wygrać przytłaczająco” z Trumpem.

Wyzwania przed Harris

Pomimo rosnącego poparcia, niektórzy Demokraci mają wątpliwości co do Harris. Jej poprzednia kampania prezydencka w 2020 roku zakończyła się niepowodzeniem przed pierwszym głosowaniem, a jej kadencja jako wiceprezydent była naznaczona niskimi ocenami i wysoką rotacją personelu.

Publiczne Wystąpienia Harris

Od debaty, Harris ściśle współpracuje z Bidenem, towarzysząc mu podczas ważnych spotkań i publicznych wystąpień. Skupiła się na krytykowaniu Trumpa, argumentując, dlaczego wyborcy powinni postrzegać go jako zagrożenie dla demokracji i praw kobiet. Jednocześnie, Harris okazuje zdecydowane wsparcie dla Bidena.

Perspektywy na Przyszłość

Kamala Harris nie jest jedyną alternatywą dla Bidena, ale jej zwolennicy twierdzą, że ma potencjał, aby poszerzyć bazę wyborczą partii bardziej niż obecny prezydent. W sondażach wypada lepiej niż Biden w konfrontacji z Trumpem, zwłaszcza wśród niezależnych wyborców i kobiet.

Wnioski

Pomimo wyzwań, Harris ma szansę na zyskanie większego wsparcia w partii, szczególnie wśród młodszych wyborców i mniejszości etnicznych. Czy Harris ostatecznie stanie się kandydatką Demokratów na prezydenta, pozostaje kwestią do obserwacji w najbliższych miesiącach.