Jakie klasyczne gry wideo sprawdziłyby się w roli slotów?

Dzisiaj na rynku mamy wiele tysięcy gier slotowych różnego rodzaju i w różnych odmianach. Wiele z nich wykorzystuje popularne motywy kinowe i serialowe, w czym między innymi specjalizuje się firma Microgaming. Z pewnością kojarzysz takie filmy i seriale jak na przykład Gra o tron, Terminator II, Jurassic Park, Ojciec chrzestny, Narcos, Mroczny rycerz, Gladiator, Planeta Małp, Obcy itd. Każdy z tych tytułów doczekał się swojej odsłony w formie gry hazardowej, zazwyczaj maszyny slotowej wideo z pięcioma bębnami.

Aż dziwne, że producenci nie wpadli jeszcze na to, by tworzyć gry hazardowe oparte o znane hity z rynku gier wideo… No dobrze, parę razy się zdarzyło, że wpadli. Mamy na przykład obecnie możliwość zagrania (choćby w kasynie Vulkan Vegas online) w gry slotowe oparte o tak znane tytuły gier wideo, jak na przykład:

  • Hitman;
  • Tomb Raider;
  • Worms;
  • Call of Duty: Modern Warfare;
  • Iron Man 2;
  • X-Men;
  • Resident Evil;
  • Street Fighter.

W  zasadzie na tym ta lista się kończy. Ponadto są to bardzo tradycyjne maszyny slotowe, które z tych gier wykorzystują zaledwie pojedyncze elementy tematyczne, jak na przykład grafikę na symbole i tło. A co byłoby, gdyby powstała efektowna gra slotowa w pełni oparta o grę wideo, ale nie tylko o elementy graficzne, ale czerpiąca pełnymi garściami z fabuły i rozgrywki? To byłoby coś naprawdę pięknego, nieprawdaż?

Dziś więc puścimy wodze fantazji i spróbujemy wyobrazić sobie kilka gier hazardowych opartych o znane gry wideo. Na początek zaczniemy od czegoś prostego, w ramach rozgrzewki.

Tetris

Tutaj zapewne większość z Was wzruszy tylko ramionami i pomyśli sobie, że to bez sensu. Otóż wcale nie. Jak wszyscy doskonale wiemy, Tetris polega, ogólnie rzecz biorąc, na tym, że do wnętrza studni wpadają klocki o różnych kształtach. Zadaniem gracza jest zapełnianie całych rzędów na dnie studni, w efekcie czego wypełnione rzędy znikają, a na puste miejsce opadają klocki z góry.

Teraz zastanów się, co by było, gdyby w miejsce pojedynczych klocków wstawić typowe symbole spotykane w grach slotowych? Wartości karciane, owoce itp.? Dla uproszczenia przyjmijmy, że aby grafika na ekranie była czytelna, to klocki będziemy odróżniać kolorami. I teraz załóżmy, że gracz może nie tylko sterować klockami tak, by wypełniać rzędy. Dodatkowo, jeśli uda mu się utworzyć na ekranie kombinację na przykład 3, 4, 5 lub więcej klocków w jednym kolorze (na przykład stykających się ze sobą jedną ze ścianek), to otrzymywałby wygraną zależną od długości takiej kombinacji i koloru. Dodatkowo fakt usunięcia całego rzędu symboli mógłby wtedy oznaczać dodatkowy mnożnik wygranej. Czy to nie brzmi interesująco? Sam na pewno przyznasz, że tak!

Neverhood

Tytuł ten zapewne nie będzie zbyt znany większości graczy. Nie powinno to nikogo dziwić, jest to bowiem gra z 1996 roku. Została wykonana techniką animacji poklatkowej i sprowadza się do oglądania nagrań wideo przerywanych przez interesujące łamigłówki. Właśnie taka konstrukcja gry znakomicie nadaje się do stworzenia na jej bazie gry hazardowej. Zamiast łamigłówek można byłoby umieścić bębny, a trafienie wygrywającej kombinacji odblokowywałoby kolejny etap, gracz więc miałby motywację do grania tak, by ukończyć całą fabułę.

A co jak co, ale w przypadku Neverhooda fabuła ta była niewątpliwie intrygująca, zaś same animacje i poziom humoru wyniosły tę produkcję na poziom absolutnie mistrzowski. Czy więc gra slotowa oparta o ten motyw spotkałaby się z ciepłym przyjęciem przez graczy? Naszym zdaniem tak!

Angry Birds

Trzecia z naszych propozycji opiera się o legendarny wręcz już dzisiaj hit, który zagościł wiele lat temu na ekranach naszych telefonów komórkowych i od pierwszego dnia zaczął bić rekordy popularności. Mowa oczywiście o Angry Birds, czyli wspaniałej grze zręcznościowej, którą można nieco żartobliwie opisać jako „rzucanie ptakami”. Zasada tej gry jest prosta. Mamy procę oraz kilka ptaków o różnych umiejętnościach. Naszymi rywalami są zielone świnki pochowane w różnego rodzaju fortecach i schronach. Naszym zadaniem jest wystrzeliwanie kolejno ptaków z procy tak, by za ich pomocą unieszkodliwić wszystkie świnki. Proste? Oczywiście. I jednocześnie niezwykle wręcz wciągające.

Można pomyśleć o połączeniu Angry Birds z maszyną slotową. Opcji jest sporo. Na przykład rozpoczęciem gry byłoby zakręcenie bębnami, co oznaczałoby wystrzelenie ptaka w powietrze. Odpowiednia kombinacja na bębnach udostępniałaby funkcję specjalną. Na przykład trzy symbole niebieskiego ptaka umożliwiałoby rozdzielenie go na trzy osobne ptaki, podobnie jak to ma miejsce w grze. Trafienie trzech żółtych ptaków udostępniałoby nam tryb turbo. Trzy symbole czarnego ptaka to uaktywnienie bomby itd.

Udane trafienie w świnkę mogłoby oznaczać na przykład zdobycie mnożnika x2 do wygranej. Ponadto można byłoby wykorzystać także scattery i wildy. Na przykład symbol wild uaktywniałby funkcję pozwalającą na ręczne wybranie ptaka, z którego chcemy skorzystać w danej rundzie. Natomiast rolą scatterów byłoby dodanie nowych ptaków do zestawu dostępnych, czekających na swoją kolejkę przy procy.

Jak widać, możliwości jest naprawdę mnóstwo. My dziś zaprezentowaliśmy tylko kilka, które naszym zdaniem prezentują się ciekawie i na pewno wniosłyby sporo ożywienia do nieco skostniałego już rynku gier slotowych.