Generator fali dźwiękowej zredukuje stężenie pyłów

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie rozpoczęła w Kalwarii Zebrzydowskiej testy urządzenia generującego fale dźwiękowe, które ma się przyczynić do redukcji stężeń pyłów PM2.5 i PM10, a tym samym przeciwdziałać tworzeniu się smogu.

Rzecznik urzędu miejskiego Tomasz Baluś poinformował, że wynalazek naukowców z AGH może poprawić stan powietrza w gminie. „To rodzaj działa, które strzela w powietrze falami dźwiękowymi. Wystrzał z tuby generuje huk i falę uderzeniową, która wypycha smog kilkaset metrów w górę, poza zasięg nosów i płuc mieszkańców. Pył PM10 wystrzelony w górę nie będzie groźny dla zdrowia” – wyjaśnił.

Rzecznik magistratu zaznaczył, że podobnego urządzenia do ochrony pól przed gradem używają rolnicy. Zdaniem naukowców z AGH sprawdzi się ono też w walce ze smogiem.

Próby z antysmogowym generatorem, które są przeprowadzane w Kalwarii Zebrzydowskiej, to pokłosie wspólnego projektu uczelni i miasta pod nazwą „Opracowanie systemu interwencyjnej redukcji stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu”. AGH oraz burmistrz Augustyn Ormanty przystąpili do niego, mając na względzie zdrowie mieszkańców oraz jakość powietrza.

„Celem projektu jest przeprowadzenie szeregu badań przy użyciu generatora fali uderzeniowej mających w interwencyjny sposób zredukować przekroczenia normowe stężeń pyłów PM2.5 i PM10 z możliwie jak największego obszaru, a tym samym przeciwdziałać tworzeniu się smogu na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska” – powiedział Baluś.

Testy będą prowadzone do 15 lutego. Urządzenie stanęło na terenie jednego z zakładów. Uruchamianie generatora będzie następowało w okresach zagrożenia wystąpienia przekroczeń norm jakości powietrza w zakresie poziomu pyłów.