Francja demonstruje siłę.Udany test długodystansowego pocisku.

Francuska Generalna Dyrekcja Uzbrojenia (DGA) osiągnęła znaczący sukces w dziedzinie obronności, przeprowadzając udany test pocisku balistycznego M51.3. Ten nowoczesny pocisk, o zasięgu 10 tysięcy kilometrów, wkrótce zostanie włączony do wyposażenia francuskich okrętów podwodnych z napędem nuklearnym.

Francuski minister obrony, Sebastien Lecornu, poinformował, że test ten potwierdził ważną ewolucję tego typu uzbrojenia. Pocisk M51.3, zdolny do przenoszenia głowic jądrowych, jest przełomem w zakresie obronności, zdolnym przebić nawet najbardziej zaawansowane systemy obrony powietrznej przeciwnika. Według producenta, firmy ArianeGroup, rakieta ta może przenosić około 10 głowic nuklearnych i ma szansę pozostać w służbie armii na około 15 lat.

Rozwój programu M51.3 rozpoczął się w 2014 roku, w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu przez Rosję. Jak podkreśla dziennik „Le Figaro”, celem tego projektu było dostosowanie francuskich sił zbrojnych do bieżących osiągnięć w dziedzinie technologii wojskowej.

Próba pocisku M51.3 miała miejsce w bazie rakiet balistycznych Biscarrosse w południowo-zachodniej Francji. W operacji uczestniczyły okręty francuskiej marynarki wojennej, które odpowiedzialne były za usuwanie odłamków pocisku z Oceanu Atlantyckiego.

Ten test pocisku M51.3 stanowi ważny krok dla Francji w zakresie modernizacji jej arsenału nuklearnego i umacniania pozycji jako jednego z czołowych graczy na arenie międzynarodowej w dziedzinie obronności. Zapewnia również Francji większą niezależność i zdolność do reagowania na globalne wyzwania bezpieczeństwa.