Finlandia dołączy do NATO? Wniosek może zostać złożony jeszcze w czerwcu

Norweska gazeta “VG” podaje, że Finlandia może złożyć wniosek o członkostwo w NATO przed czerwcowym szczytem Sojuszu. Inwazja Rosji na Ukrainę zasadniczo zmieniła podejście Finów, których 62 proc. popiera wejście do NATO.

Jak twierdzi cytowany przez “VG” Henri Vanhanen, ekspert opozycyjnej konserwatywnej Partii Koalicji Narodowej, “oczekuje się, że w raporcie znajdzie się opis trudnej sytuacji Finlandii po ataku Rosji na Ukrainę, ocena alternatywnych rozwiązań, przed którymi obecnie stoi Finlandia, z zaletami oraz wadami, ale bez wskazania wyraźnej decyzji”.

Według Vanhanena następnie rząd i prezydent Finlandii po zasięgnięciu opinii parlamentu mogą rozpocząć formalny proces złożenia wniosku o członkostwo w NATO. Umowa o wejściu do Sojuszu będzie wymagała zatwierdzenia w parlamencie większością dwóch trzecich głosów. – Wygląda na to, że Finowie są w tej chwili w drodze do NATO – uważa.

“VG” przypomina, że 700 fińskich żołnierzy wzięło udział w zimowych ćwiczeniach NATO Cold Response 2022 w północnej Norwegii. Według fińskich sił zbrojnych w Finlandii do działań wojennych można zmobilizować 280 tys. żołnierzy, a 870 tys. ma status rezerwisty.

Jeszcze przed Wielkanocą prezydent Finlandii Sauli Niinistoe złoży oficjalną wizytę w Norwegii, gdzie spotka się z premierem tego kraju Jonasem Gahr Store. Według “VG” Finlandia będzie zabiegać u Norwegii o gwarancje bezpieczeństwa na wypadek agresji ze strony Rosji zanim stanie się pełnym członkiem Sojuszu.

W niedawnym sondażu przeprowadzonym dla publicznego nadawcy YLE członkostwo w NATO popiera już 62 proc. Finów, a jedynie 16 proc. jest temu przeciwnych.