Film “Polański, Horowitz. Hometown” otworzył 61. Krakowski Festiwal Filmowy

Premiera filmu “Polański, Horowitz. Hometown” na otwarcie 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Dokument pokazuje historię przyjaźni cenionego fotografa Ryszarda Horowitza i nagradzanego reżysera Romana Polańskiego, którzy poznali się w krakowskim getcie. Reżyserami filmu są Anna Kokoszka-Romer i Mateusz Kudła

– Prawdę mówiąc, to ja do teraz przeżywam ten spacer i podróż. Gdyby ktoś teraz poprosił o wznowienie tej “atrakcji”, to bym się poważnie zastanowił. Myśmy poszli oboje na całego – pogadać, powspominać. Okazało się, że obydwoje zapamiętaliśmy te same sytuacje i te same sprawy – stwierdził Ryszard Horowitz.

– Cieszymy się, że jesteśmy w Krakowie na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Przystępując do pracy nad filmem żartowaliśmy sobie, że chcemy się tutaj znaleźć, bo to idealne miejsce na premierę filmu krakowskiego z na wskroś krakowskim bohaterami – stwierdziła reżyserka filmu Anna Kokoszka-Romer.

– To w Krakowie po raz pierwszy po kilkudziesięciu latach obaj panowie się spotkali. Oni się widywali przez całe życie w różnych miejscach świata, ale od czasu emigracji nigdy się nie spotkali w Krakowie. Dopiero na planie naszego filmu to było ich pierwsze spotkanie i powrót do tej przeszłości – nie zawsze łatwej – wyjaśnił reżyser Mateusz Kudła.