Eksperci MAEA przybyli do wszystkich ukraińskich elektrowni jądrowych.

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przybyli do wszystkich elektrowni jądrowych Ukrainy w celu udzielenia wsparcia i pomocy ich personelowi – poinformował w czwartek na Twitterze dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi, donosi Ukrinform.

Ukraina zwróciła się do MAEA o zapewnienie, podobnie jak w przypadku elektrowni jądrowej Zaporoże, wsparcia i pomocy na miejscu, w elektrowniach jądrowych w Równem, Chmielnickim, Południowoukraińskiej i Czarnobylu – poinformował szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi.

– To wsparcie się zaczęło. Musimy zrobić wszystko, aby zapobiec wypadkowi nuklearnemu we wszystkich ukraińskich elektrowniach jądrowych – dodał.

Przypomniał, że eksperci MAEA są w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej od początku września, udzielając wsparcia i pomocy personelowi stacji. Zdaniem dyrektora generalnego widać już postęp w tworzeniu wokół tej elektrowni strefy bezpieczeństwa fizycznego i jądrowego.

– Ale w czasie, gdy świat koncentruje się na niebezpiecznej sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej elektrowni jądrowej w Europie, nie powinniśmy zapominać o innych obiektach jądrowych w kraju – podkreślił Grossi.

W środę w wyniku rosyjskich ataków rakietowych wszystkie ukraińskie elektrownie jądrowe po raz pierwszy straciły zewnętrzne zasilanie, na jakiś czas były uzależnione od pracy generatorów diesla.

– Tej bezprecedensowej sytuacji nie można było sobie wyobrazić jeszcze kilka miesięcy temu. I to budzi wielki niepokój – powiedział dyrektor generalny MAEA, który podkreślił konieczność zapewnienia fizycznego bezpieczeństwa ukraińskich elektrowni jądrowych, aby takie incydenty się nie powtórzyły.