Dziennikarka TVP skazana na kolonię karną na Białorusi. Charge d’affaires Białorusi wezwany do MSZ

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina przekazał, że powody wezwania do resortu charge d’affaires Białorusi to sprawa skazania dziennikarki TVP Iryny Słaunikawej i sprzeciw wobec łamania praw dziennikarzy na Białorusi. Jak dodał, poruszone zostaną także tematy prześladowania Polaków i dewastacja polskich cmentarzy wojennych na Białorusi.

– Iryna Słaunikawa jest nie tylko pracownicą polskiej telewizji, ale także jedną z tych dziennikarek, które walczą, żeby na Białorusi zapanował pokój i praworządność – powiedział na briefingu prasowym rzecznik resortu Łukasz Jasina.

Dodał, że “poza tą sprawą i naszym bardzo jasnym stanowiskiem w sprawie łamania praw dziennikarzy” zostaną poruszone kwestie dalszego prześladowania działaczy Związku Polaków na Białorusi, przede wszystkim więzionego Andrzeja Poczobuta oraz przypadki dewastacji polskich cmentarzy wojennych.

W środę Sąd Obwodowy w Homlu na Białorusi uznał korespondentkę TVP Irynę Słaunikawą za winną “stworzenia formacji ekstremistycznej” i skazał ją na pięć lat kolonii karnej – informuje niezależna białoruska telewizja Biełsat. Słaunikawa została zatrzymana z mężem pod koniec października 2021 roku na lotnisku w Mińsku.