Dziemianowicz-Bąk: Rejestr ciąż może stać się kolejnym narzędziem polowania na kobiety

W każdym europejskim kraju rejestr ciąż służy ochronie zdrowia i bezpieczeństwa ciężarnych kobiet, ale w Polsce rządzonej przez Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobrę może stać się kolejnym narzędziem polowania na kobiety – oceniła w sobotę posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Od soboty lekarze mają obowiązek wpisywania do ministerialnego Systemu Informacji Medycznej informacji o ciąży pacjentki. “Działamy w interesie pacjentów” – przekonuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

– W każdym europejskim kraju rejestr ciąż służy ochronie zdrowia i bezpieczeństwa ciężarnych kobiet, ale w Polsce rządzonej przez Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobrę rejestr ciąż może stać się kolejnym narzędziem polowania na kobiety – oceniła w sobotę w rozmowie z TVN24 posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Dodała, że “Zbigniew Ziobro będzie miał dostęp do danych, do informacji o tym, czy kobieta straciła ciążę, poroniła, a być może dokonała aborcji”.

– Obawiam się, że w państwie, w którym zakazano niemalże całkowicie aborcji, w którym barbarzyński wyrok pseudotrybunału (konstytucyjnego – red.) zmusza kobiety do cierpienia, przeżywania tortur, do rodzenia martwych dzieci, rejestr ciąż nie będzie instrumentem ochrony i bezpieczeństwa, tylko może stać się źle wykorzystywaną siekierą, która wisi nad kobietami w ciąży – powiedziała.

Posłanka mówiła, że ważne jest, żeby przypomnieć, iż “każda kobieta ma prawo przerwać własną ciążę, każda kobieta ma prawo odmówić informowania lekarza, o tym, w jaki sposób ciążę przerwała, czy poroniła”. – To zawsze od kobiety zależy, ile i jakie informacje udostępnia lekarzowi – dodała.

Od 1 października lekarz ma obowiązek raportowania do ministerialnego Systemu Informacji Medycznej (SIM) danych o ciąży pacjentki. Od 6 lipca do 30 września, w okresie dostosowawczym rozporządzenia, mógł to zrobić fakultatywnie. Teraz zobowiązuje go do tego prawo. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał na początku czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski.