Dworczyk o rejestracji osób 40+ na szczepienie w kwietniu: przepraszałem i przepraszam za powstałe zamieszanie

Doszło do błędu komunikacyjnego i błędu systemu, który spowodował że 40-latkowie, którzy powinni być wpisywani na terminy majowe szczepień przeciw Covid-19 zostali wpisani na terminy kwietniowe; przepraszałem i przepraszam wszystkich za powstałe zamieszanie – mówił we wtorek Michał Dworczyk.

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień był pytany w TVP1 o zamieszanie z ubiegłego tygodnia przy rejestracji na szczepienia osób 40+.

 

“Doszło do dwóch błędów, i komunikacyjnego, i błędu systemu, który spowodował że 40-latkowie, którzy powinni być wpisywani na terminy majowe zostali wpisani na terminy kwietniowe. To dotyczyło ok. 60 tys. osób. Te wszystkie osoby otrzymały propozycję terminów majowych i w tej chwili są zapisane na szczepienia w maju” – powiedział Dworczyk.

 

Dodał, że zarówno błędy komunikacyjne, jak i systemu, “to rzecz, która obciąża” jego. “Rzeczywiście przepraszałem i przepraszam wszystkich za powstałe zamieszanie” – powiedział Dworczyk dodając, że w ramach zespołu koordynującego Narodowy Program Szczepień wyjaśniono pewne rzeczy, aby do podobnych pomyłek więcej nie dochodziło.

 

W miniony czwartek rano Dworczyk poinformował w radiu RMF FM, że jest otwarta rejestracja dla osób powyżej 60. roku życia, ale ta rejestracja zwolniła, dlatego rząd zdecydował się uruchomić zapisy osób między 40. a 60. rokiem życia, które w styczniu zgłosiły gotowość do szczepienia.

 

Na późniejszej konferencji prasowej Dworczyk oświadczył, że z powodu usterki systemu, część osób w wieku 40-59 lat zarejestrowała się na kwietniowe terminy szczepień, a – jak podkreślał – te osoby miały mieć terminy w maju. Dlatego na kilka godzin wstrzymano wówczas rejestrację.