Duże zmiany w podatkach

Wdrażamy dzisiaj i też przyjęliśmy to rozwiązanie podatek od wielkich korporacji. Taki podatek, który właśnie duże firmy, międzynarodowe, polskie ma jednocześnie też obciążyć w takiej sytuacji, gdy nie płacą one podatku CIT albo płacą go w sposób śladowy, bardzo niewielki – powiedział Mateusz Morawiecki.

Jest to jedna ustaw zatwierdzonych przez rząd w ramach zmian wynikających z Polskiego Ładu. Jak doprecyzował premier, rząd spodziewa się z ego podatku ok. 2 mld zł rocznie.

 

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że zmiany wprowadzane w ramach Polskiego Ładu nie będą niekorzystne dla samorządów. Takie obawy wyrazili przedstawiciele wielu polskich miast. Ich zdaniem zmiany w podatku dochodowym będą wiązały się z roczną ubytkiem 132 mld zł w ciągu 10 lat w kasach samorządów.

– Najlepszym dowodem, że tak nie będzie jest to, iż jak zsumuje się wszystkie dochody bieżące, które samorządowcy przedstawili ministerstwu finansów, to dzisiaj wiemy już, że kwota wydatków razem z naszą subwencją dodatkową będzie znacząco przekraczała kalkulacje przedstawione przez samorządy – zapewnił premier.