Dramat w Schronisku dla zwierząt w Radysach. Trzem osobom postawiono zarzuty

Trzy osoby usłyszały zarzuty w sprawie znęcania się nad zwierzętami w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Radysach na Mazurach. Akt oskarżenia, skierowany do Sądu Rejonowego w Piszu, dotyczy dwóch zarządzających schroniskiem oraz lekarza weterynarii. Śledztwo w tej sprawie trwało ponad cztery lata.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, Daniel Brodowski, poinformował, że zarzuty usłyszeli 66-letni Zygmunt D., 37-letni Daniel D. oraz 42-letni Bartłomiej K. Są oni oskarżeni o znęcanie się nad zwierzętami przebywającymi w schronisku w Radysach, gmina Biała Piska.

Sprawa schroniska w Radysach zyskała rozgłos w czerwcu 2020 roku, po przeprowadzonych przez prokuraturę przeszukaniach. W schronisku, w którym przebywało ponad tysiąc zwierząt, znaleziono wówczas dziesięć martwych psów, a siedemdziesiąt zwierząt wymagających leczenia zostało przekazanych do klinik weterynaryjnych. Pozostałe zwierzęta trafiły do innych instytucji zajmujących się opieką nad nimi.

Oskarżenia o Szczególne Okrucieństwo

Według prokuratury, Zygmunt D. i Daniel D., prowadząc działalność gospodarczą w postaci schroniska, od czerwca 2010 roku do czerwca 2020 roku wspólnie i w porozumieniu znęcali się nad zwierzętami. Zarzuca im się zadawanie bólu i cierpień oraz świadome dopuszczanie do ich zadawania przez inne osoby. Oskarżeni działali ze szczególnym okrucieństwem, powodując nadmierne cierpienie fizyczne i psychiczne zwierząt. Grozi im kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Zwierzęta w schronisku były przetrzymywane w rażąco zaniedbanych warunkach, bez odpowiedniej opieki weterynaryjnej, żyjąc w stanie nieleczonej choroby oraz bez szczepień. Przebywały w nadmiernej ciasnocie i niewłaściwych pomieszczeniach, bez właściwego schronienia przed warunkami atmosferycznymi. Brakowało im także odpowiedniego pokarmu i wody przez długie okresy, co wykraczało poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku.

Zarzuty dla Lekarza Weterynarii

Bartłomiej K., zatrudniony jako lekarz weterynarii od kwietnia 2019 roku do czerwca 2020 roku, również usłyszał zarzuty. Oskarża się go o znęcanie się nad zwierzętami poprzez dokonywanie zabiegów i operacji chirurgicznych niezgodnie z zasadami sztuki lekarsko-weterynaryjnej, co sprawiało zwierzętom ból. Utrzymywał zwierzęta w warunkach nieleczonej choroby, bez udzielania niezbędnej pomocy. Prokuratura zarzuca mu także nieefektywną profilaktykę i opiekę weterynaryjną, co stwarzało zagrożenie dla zdrowia osób opiekujących się zwierzętami. Bartłomiejowi K. grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

Dodatkowe Zarzuty

Oprócz głównych zarzutów dotyczących znęcania się nad zwierzętami, Zygmunt D. odpowie także za nielegalne posiadanie amunicji, a Daniel D. za kierowanie gróźb bezprawnych w celu wywarcia nacisku na świadka. W początkowym okresie śledztwa wobec Zygmunta D. i Daniela D. zastosowano tymczasowe aresztowanie, które później zamieniono na dozór policji i poręczenie majątkowe.