Dobry krem na trądzik – czym się kierować przy wyborze?

Trądzik wiąże się z wieloma problemami skórnymi – przetłuszczająca się cera, zaskórniki czy też wypryski to tylko niektóre z nich. Zaognione stany zapalne powodują zaś, że trudno nam je ukryć pod makijażem, przez co łatwo możemy się nabawić kompleksów. Dlatego w walce z chorobą powinniśmy postawić na sprawdzoną, skuteczną pielęgnację. Jej podstawą powinien być krem na trądzik. Na co się zdecydować?

Jakie działanie powinien mieć krem na trądzik?

Krostki, podobnie jak zaskórniki i inne objawy trądziku, powstają m.in. na skutek nadmiernej ilości sebum – ono jest z kolei produkowane w efekcie zaburzonej pracy gruczołów łojowych. W połączeniu z nieprawidłowo złuszczającym się naskórkiem dochodzi do zatkania tych gruczołów, co może się przerodzić w aktywny stan zapalny. W związku z tym na twarzy są doskonale widoczne pryszcze, którym niejednokrotnie towarzyszy silne zaczerwienienie oraz ból.

Nie da się zatem ukryć, że krem na trądzik powinien mieć przede wszystkim właściwości regenerujące. Musi wspierać odbudowę skóry i przyczyniać się do szybszego gojenia się zmian. Jednocześnie jego formuła powinna pozostawać stosunkowo delikatna, w przeciwnym wypadku nałożenie kosmetyku bezpośrednio na wypryski może powodować pieczenie i tym samym pogorszenie stanu cery.

Dodatkowo nie powinniśmy też zapominać o działaniu nawilżającym. To właśnie wysuszenie skóry sprawia, że gruczoły zaczynają wytwarzać więcej sebum, by w ten sposób stworzyć naturalną barierę ochronną. Jeśli zatem odpowiednio wcześniej zadbamy o odżywienie i nawodnienie, to uderzymy prosto w przyczynę wszelkich niedoskonałości.

W jaki sposób używać kremu na trądzik?

W pierwszej kolejności należy sobie uświadomić, że jeden krem nie wystarczy. Najlepiej posiadać dwa produkty – jeden na noc, który służyłby regeneracji, a drugi na dzień, który dodatkowo posiadałby działanie matujące. By pielęgnacja rzeczywiście przynosiła oczekiwane rezultaty, nie wystarczy tylko dobór odpowiednich kosmetyków. Należy też pamiętać o systematyczności oraz poszczególnych krokach, które rzeczywiście mogą poprawić wygląd naszej skóry.

Wieczorną pielęgnację zaczynamy zawsze od demakijażu. Dokładne usunięcie produktów kolorowych to obowiązek, jakiego nigdy nie należy pomijać. Dopiero później możemy umyć twarz przy pomocy żelu, pianki lub mleczka, co pozwoli nam się pozbyć zanieczyszczeń – zarówno tych nagromadzonych w ciągu dnia, jak i podczas snu.

Później możemy użyć toniku lub hydrolatu, co ukoi cerę, dodatkowo ją odświeżając. Dopiero potem możemy przystąpić do aplikacji wybranego kremu na trądzik. Na tym etapie niezwykle ważny jest sposób nakładania produktu. Krem należy wmasować, a następnie dokładnie wklepać, aż całkowicie się wchłonie.

Pielęgnację możemy oczywiście od czasu do czasu urozmaicać. Przykładowo po zmyciu makijażu i oczyszczeniu twarzy można nałożyć maseczkę na zaskórniki, którą po kilkunastu minutach dokładnie zmyjemy ciepłą wodą. Dobrym rozwiązaniem będzie też sięganie np. raz w tygodniu po łagodny peeling enzymatyczny, który umożliwi pozbycie się martwego naskórka.