Do końca roku można bezpłatnie zamówić Elektroniczną Kartę Dużej Rodziny

Osoby posiadające tradycyjną Kartę Dużej Rodziny, o którą zawnioskowały przed 1 stycznia 2018 r., do końca tego roku mogą bezpłatnie zamówić elektroniczną formę tej karty – przypomina wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed. Z elektronicznej karty korzysta obecnie ponad 642 tys. osób.

Karta Dużej Rodziny (KDR) w formie aplikacji na urządzenia mobilne dostępna jest od 1 stycznia 2018 r.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP wiceminister Szwed, nowa usługa stała się bardziej przyjazna i atrakcyjna dla jej użytkowników. “Teraz rodziny wielodzietne mogą szybko wyszukać najbliższy punkt oferujący zniżki. Natychmiast dowiadują się o nowych ofertach. Co ważne, z karty mobilnej mogą już korzystać w ciągu doby od złożenia wniosku. Elektroniczna Karta Dużej Rodziny była strzałem w dziesiątkę” – powiedział.

Kartę elektroniczną posiada obecnie ponad 642 tys. osób. Aktywnych kart tradycyjnych – plastikowych jest 2,86 mln.

“Mam ważną wiadomość dla posiadaczy tylko kart tradycyjnych. Jeżeli zawnioskowały one o kartę przed 1 stycznia 2018 r., to jeszcze do końca tego roku mogą bezpłatnie domówić kartę w formie aplikacji mobilnej. Od nowego roku będzie się to wiązało już z opłatą 9,21 zł” – powiedział Szwed.

Podkreślił, że w przypadku osób, które będą teraz wnioskowały o nową Kartę Dużej Rodziny, niezależnie, czy jest to pierwsza Karta, czy kolejna np. z powodu zmiany danych, warto zaznaczyć na wniosku od razu obie formy Karty – tradycyjną plastikową i elektroniczną. Taki wniosek nie podlega opłacie i pozwoli uniknąć w przyszłości opłaty za domówienie drugiej formy KDR.

Kartę Dużej Rodziny honoruje dzisiaj 6,1 tys. partnerów. Oferują oni zniżki w ok. 23,8 tys. lokalizacji w całej Polsce. Wśród partnerów są zarówno duże ogólnopolskie sieci, jak i mali lokalni przedsiębiorcy.

Wiceminister zachęcił do korzystania z Karty Dużej Rodziny. Przypomniał, że od stycznia tego roku wprowadzona została możliwość przyznania KDR także tym rodzicom, którzy kiedykolwiek wychowali co najmniej troje dzieci, a więc także osoby starsze.

“Obecnie wśród 876 tys. rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny, aż 326 tys. to właśnie rodziny, które kiedykolwiek miały na utrzymaniu co najmniej 3 dzieci i korzystają z Karty na nowych zasadach” – wskazał Szwed.

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin w instytucjach publicznych i w firmach prywatnych. Są to m.in. zniżki na przejazdy kolejowe, darmowe wstępy do parków narodowych, niższe opłaty paszportowe, a także zniżki na zakup żywności, ubrań, obuwia, kosmetyków, książek i paliwa.(PAP)