Darmowe testy w aptekach, skrócona kwarantanna. Premier zapowiedział szereg zmian w walce z pandemią

Darmowe testy na obecność koronawirusa w aptekach, zwiększona liczba łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19, badanie u lekarza pierwszego kontaktu w ciągu 48 godzin od pozytywnego testu, skrócenie kwarantanny – to niektóre zmiany, które zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki przedstawił na konferencji zmiany dotyczące walki z koronawirusem. – Piąta fala stała się faktem. Ona się różni od poprzednich, bo mamy do czynienia z wirusem omikron, który jest bardziej zakaźny. Mierzymy się z nową sytuacją – mówił.

Zapowiedziane przez premiera Morawieckiego zmiany to:

1. Zwiększenie liczby łóżek w szpitalach przeznaczonych dla chorych na COVID-19. – Dzisiaj tendencja nie jest zła, bo zmniejsza się liczba zajętych łóżek, ale eksperci mówią nam, że za 7-10 dni ten trend się odwróci i może się gwałtownie zmienić. Będzie może nawet tysiąc łóżek dziennie wypełnianych przez osoby chore na COVID-19 – mówił premier.

2. Od 27 stycznia darmowe testy antygenowe w każdej aptece. – Zwiększamy możliwość testowania i przede wszystkim wprowadzamy jak najszerszą powszechność testowania – powiedział.

3. Przejście administracji publicznej na pracę w trybie zdalnym. – Zalecam to też administracji samorządowej. Apeluję również do przedsiębiorców, by kilka najbliższych tygodni przepracowali w trybie zdalnym – apelował.

4. Każdy, kto otrzyma pozytywny wynik testu, będzie mógł być w ciągu 48 godzin zbadany, także w swoim domu, przez lekarza pierwszego kontaktu. – To bardzo ważne dla wielu starszych ludzi, by lekarz stetoskopem przebadał, czy coś niedobrego dzieje się w płucach – dodał premier.

5. Skrócenie kwarantanny do 7 dni. – Korzystamy z doświadczeń innych krajów. Podobne rozwiązanie wprowadziły Niemcy, Francja, Belgia, Włochy czy Grecja. To zgodne z zaleceniami europejskich agencji – argumentował premier.