Czy w przyszłości możemy spodziewać się mikroczipa z certyfikatem szczepień?

Szwedzka firma zaprezentowała nowy implant podskórny do zaświadczeń o szczepieniu COVID-19, co oznacza możliwość przekłucia podskórnego mikroczipa z certyfikatem szczepienia.

Implant składa się z implantu NFC (Near Field Communications), który zawiera dane, które można pobrać za pomocą czytnika, takiego jak smartfon zgodny z NFC.

„Implanty to bardzo wszechstronna technologia, którą można wykorzystać do wielu różnych rzeczy, a teraz bardzo wygodnie jest mieć zawsze dostępny paszport COVID na implancie” – skomentował w środę dyrektor ds. zakłóceń w Epicenter, Hannes Sjoblad. „Jeśli w Twoim telefonie wyczerpie się bateria, zawsze masz do niego dostęp. Tak więc oczywiście dzisiaj używamy tej technologii, w przyszłym roku użyjemy jej do czegoś innego” – dodał Sjoblad.

Według Sjoblad zabieg jest „całkowicie odwracalny” i nie wymaga specjalnej aplikacji na telefon. Implanty nie są obecnie dostępne w sprzedaży, chociaż firma regularnie organizuje „imprezy implantologiczne” z osobami zainteresowanymi technologią. Epicenter to innowacyjne centrum skupiające różne nowe technologie, w tym implanty mikroczipowe. Firma trafiła na pierwsze strony gazet na początku tego roku po tym, jak setkom pracowników i członków wszczepiono im klucze w ramiona.