Czy będą podwyżki oprocentowanie lokat i depozytów?

Po apelu rządu o podniesienie oprocentowania lokat i depozytów część banków, jak ING, Alior Bank, Getin Noble Bank wprowadziła podwyżki; inne – np. Pekao – pracują nad kolejnym podniesieniem oprocentowania lokat. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska zapowiada kolejne rozwiązania, które mają wspomóc oszczędzanie pieniędzy.

Oprocentowanie depozytów podniósł Alior Bank, wprowadzając wyższe stawki dla właścicieli lokat i kont oszczędnościowych. Zgodnie z komunikatem na internetowej stronie banku “w związku z kolejnym wzrostem stóp procentowych NBP Alior Bank zdecydował się podwyższyć oprocentowanie kont oszczędnościowych oraz lokat na nowe środki dla klientów indywidualnych”.

 

Na przykład stawką 5 proc. w skali roku objęto od 10 maja “Lokatę na Nowe Środki” na okres 365 dni. Zgodnie z informacją, w przypadku pozostałych okresów oprocentowanie wyniesie odpowiednio 4,5 proc. w skali roku na 182 dni oraz 4 proc. w skali roku na 92 dni” – przekazano. Od 4 maja br. bank podniósł oprocentowanie “Konta Oszczędnościowego”, które przy saldzie od 200 tys. zł włącznie wynosi 1 proc. w skali roku, a przy niższym niż 200 tys. zł – 0,75 proc. w skali roku.

– Oprocentowanie lokat uatrakcyjniliśmy w sobotę, a kont oszczędnościowych w poniedziałek – poinformował rzecznik prasowy Getin Noble Bank Artur Newecki.

Bank na lokacie (“Lokata na Nowe Środki”) proponuje promocyjne oprocentowanie nawet do 5,5 proc. w skali roku. Z kolei dla “Nowych środków na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym” – do 5 proc. w skali roku. Zgodnie z informacją banku minimalna kwota lokaty z oprocentowaniem promocyjnym wynosi 5 tys. zł. Natomiast w nowej ofercie “Nowe środki na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym” promocyjne oprocentowanie w skali roku sięga 5 proc. dla kwoty do 400 tys. zł.

 

W najbliższych dniach nową ofertę depozytową przedstawi Pekao. “Po raz kolejny podniesiemy oprocentowanie lokat” – przekazał we wtorek  prezes Banku Pekao Leszek Skiba. Obserwujemy, że banki już rywalizują o gotówkę, np. oferując wyższe oprocentowanie depozytów – dodał.

Skiba przypomniał, że Pekao już w kwietniu informowało o pierwszej podwyżce oprocentowania depozytów. – Obecnie, w związku z utrzymującym się trendem inflacyjnym. Pracujemy nad kolejnym podniesieniem oprocentowania lokat. Szczegóły przedstawimy w perspektywie najbliższych dni – przekazał.

 

Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister finansów Magdalena Rzeczkowska przekazała, że rząd w najbliższym czasie przedstawi rozwiązania, które będą wspomagały oszczędzanie przez Polaków. Dodała, że w ramach tych propozycji resort finansów pracuje nad kwestią obligacji detalicznych dla obywateli.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu br. wzrosły rdr o 12,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 2,0 proc.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w ubiegły czwartek wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 4,5 proc. do 5,25 proc.