Ćwierć miliona osób umrze na COVID-19 w Europie do 1 grudnia. Przerażająca prognoza WHO.

Według wiarygodnych prognoz w Europie do 1 grudnia na COVID-19 umrze 236 tys. osób – ogłosił w poniedziałek regionalny oddział Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W zeszłym tygodniu liczba zgonów w Europie wzrosła o 11 proc., spada za to tempo szczepień – alarmuje WHO.

W ciągu ostatnich sześciu tygodni liczba wykonywanych szczepień przeciwko COVID-19 w regionie zmniejszyła się o 14 proc. – przekazał dyrektor WHO w Europie Hans Kluge. Dodał, że w niektórych krajach przyczyną wolniejszego tempa szczepień jest brak preparatów, w innych – niechęć do szczepień.

Prawie połowa osób w Europy przeszła już pełen cykl szczepień, w Unii Europejskiej – 58,7 proc. populacji. Istnieją jednak duże różnice między poszczególnymi państwami; w całej Europie pełne szczepienia przyjęło trzy czwarte pracowników medycznych, ale w niektórych krajach tylko 10 proc. z nich – informuje WHO.

W regionie Europy pandemia COVID-19 pochłonęła już 1,3 mln ofiar, a według wiarygodnych przewidywań do 1 grudnia umrze kolejnych 236 tys. chorych – podkreślił Kluge.