Co dalej z obostrzeniami? Konferencja na żywo

– Dzisiejsza liczba zakażeń oznacza kontynuację trendu spadkowego. Poprawia się sytuacja w szpitalnictwie. Przez tydzień obłożenie łóżek zmniejszyło się o 3 tys. – mówi na konferencji prasowej Adam Niedzielski. – Pewne apogeum jeśli chodzi o liczbę zakażeń trzeciej fali mamy za sobą – dodaje minister zdrowia. Zapraszamy do obserwowania relacji na żywo.

Przywracanie edukacji jest bardzo wrażliwe, jeśli chodzi o potencjał wywołania czwartej fali. Dlatego zaczniemy od tej najbardziej bezpiecznej formy – mówi Niedzielski.

15:44

– Rozmawiamy o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bierzemy pod uwagę nowe wyniki badań i z łatwością egzekucji prawa. Głównym kryterium będzie jednak częstotliwość zakażeń. W przyszłą środę odniesiemy się do tego zagadnienia – mówi minister, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

15:43

– Chcemy jeszcze przez ten tydzień przyjrzeć się, jak będzie wyglądała dynamika obłożenia szpitali i zgonów – dodaje.

15:41

– W przyszłym tygodniu przedstawimy bardziej szczegółowy plan na maj, m.in. dla branż gastronomicznej i hotelarskiej. Odniesiemy się też do komunii, wesel i uroczystości. Przewidujemy, że sytuacja będzie się poprawiała – zapowiada Niedzielski.

15:40

– W tych 11 województwach od 26 kwietnia przywracamy działanie salonów fryzjerskich, kosmetycznych i urody – dodaje.

15:39

W pozostałych 11 województwach przywracamy edukację hybrydową w klasach 1-3 – mówi Niedzielski.

15:37

– To było dla nas podstawą do podjęcia decyzji o kolejnych tygodniach. W województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim obostrzenia zostają zachowane – ogłasza minister.

15:36

– Na drugim biegunie mamy województwa: podlaskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie – dodaje.

15:35

– Analizując sytuację, staramy się patrzeć na regiony, w których jest zróżnicowana sytuacja. Widzimy wyraźny spadek zakażeń we wszystkich regionach, jednak w niektórych nadal sytuacja jest trudna. Przede wszystkim należy do nich woj. śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i mazowieckie – zaznacza Niedzielski.

15:34

– Apogeum jeśli chodzi o liczbę zgonów mamy również za sobą – dodaje minister zdrowia.