Chiny: Były minister sprawiedliwości skazany na śmierć za łapówkarstwo

W Chinach wykonano w piątek karę śmierci na byłym prezesie państwowej firmy zarządzającej aktywami Huarong Asset Management, skazanym w styczniu m.in. za przyjęcie łapówki w wysokości 1,79 mld juanów (277 mln USD) – przekazał oficjalny chiński dziennik „Renmin Ribao”.

Egzekucja Lai Xiaomina odbyła się w piątek „zgodnie z procedurami prawnymi i za zgodą Najwyższego Sądu Ludowego Chin” – podał „Renmin Ribao”, organ prasowy Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

„Fu został ministrem sprawiedliwości w 2018 r. Wcześniej był wiceministrem bezpieczeństwa publicznego i prowadził wiele ważnych śledztw antykorupcyjnych, w tym dochodzenie przeciwko kierującemu wcześniej tym resortem Zhou Yongkangowi – najwyższemu jak dotąd chińskiemu urzędnikowi skazanemu za korupcję” – informuje Agencja Reutera.

Podczas procesu, toczącego się w położonym na północy Chin mieście Changchun, Fu przyznał się do przyjęcia łapówek o wartości ponad 117 mln juanów (ponad 80 mln zł). Skazany w zamian za otrzymane pieniądze i nieruchomości miał chronić przestępczą działalność swojego brata i innych osób.