CBA: zatrzymano pięć osób ws. handlu fikcyjnymi fakturami na kwotę 37 mln zł

Blisko 3000 tys. pustych faktur na kwotę 37 mln zł wystawiły i nabyły osoby zatrzymane przez CBA. Ustalenia śledczych wskazują, że uczestniczyły one w procederze wystawiania fikcyjnych faktur na usługi z zakresu m.in. obsługi komputera, szkolenia, doradztwa, czy koordynacji transportu – podało CBA.

Stołeczna delegatura CBA prowadzi wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie śledztwo dotyczące wystawiania i dystrybucji fikcyjnych faktur dających podstawę do uszczuplenia należności skarbowych.

 

„W lutym i lipcu ubiegłego roku w ramach operacji specjalnych zatrzymano pięć osób na +gorącym uczynku+ popełnienia przestępstwa związanego z powoływaniem się na wpływy w Urzędzie Celno – Skarbowym i pozytywne zakończenie kontroli celno-skarbowej w zamian za korzyść majątkową w kwocie 40 tys. zł oraz w związku z zakupem pustych faktur” – poinformował w piątek wydział komunikacji społecznej CBA.

 

Nowe ustalenia agentów CBA i zgromadzone w sprawie dowody doprowadziły do zatrzymania pięciu osób, w tym Rafała G., Marcina W. Marka Cz.i Dominiki R. – przedsiębiorców z Warszawy, Gdańska, Białegostoku i Sieradza oraz Joanny G. – prowadzącej Biuro Rachunkowe w Warszawie.

 

Śledczy przeszukali ich miejsca zamieszkania, prowadzenia działalności gospodarczej oraz przechowywania dokumentacji księgowej.

 

Wszyscy w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie usłyszeli zarzuty wystawienia nierzetelnych faktur i ich użycia. „Ustalenia śledczych wskazują, że uczestniczyli w procederze wystawiania fikcyjnych faktur na usługi z zakresu: obsługi komputera, szkolenia, doradztwa, koordynacji transportu, konsultingu, analiz finansowych i szereg innych. Jak ustalono wytworzyli i użyli blisko 3000 faktur na kwotę ponad 37 mln zł” – poinformował wydział komunikacji społecznej CBA.

 

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o zastosowanie tymczasowego aresztu wobec trzech zatrzymanych. Wobec dwóch osób prokurator zastosował natomiast wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym dozór policji, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju. Trwają dalsze czynności w sprawie.