Burzliwa debata o ustawie “anty-TVN” w europarlamencie.

Jeśli chodzi o środowisko medialne, to nie powinno być żadnej politycznej presji, a dziennikarze powinni mieć odpowiednie warunki do wykonywania swojej pracy – tak wiceszefowa Komisji Europejskiej mówi o ustawie „anty-TVN”. Vera Jourova wzięła udział w debacie w Parlamencie Europejskim. Podczas sesji plenarnej europosłowie, przedstawiciele Rady Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej rozmawiali nad przyjętą przez Sejm, a odrzuconą przez Senat, nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tzw. lex TVN. Głosowanie nad odpowiednią rezolucją w tej sprawie zaplanowano na dzisiaj.

– Polacy popierają PiS, Polska jest demokratyczna, a te dyrdymały o łamaniu praworządności to kolejna odsłona telenoweli – stwierdził podczas debaty europoseł PiS Joachim Brudziński.

– Znowu ta Polska! Jesteśmy zaniepokojeni stanem praworządności w Polsce, ograniczaniem wolności mediów, zagrożeniem niezawisłości sądów! To erozja praworządności – skomentował hiszpański europoseł Juan Fernando López Aguilar z Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim.

– Polacy nie dali się zakneblować w czasach reżimu komunistycznego i nie dadzą dzisiaj. Polskie społeczeństwo obroni wolność słowa i demokrację – powiedział Andrzej Halicki, europoseł PO.