Boris Johnson: Putin groził mi uderzeniem rakietowym.

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w filmie dokumentalnym BBC, że w rozmowie telefonicznej w lutym ubiegłego roku, jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę, Władimir Putin groził mu „uderzeniem rakietowym”.

W tym trzyczęściowym dokumencie, którego pierwszy odcinek będzie wyemitowany w poniedziałek wieczorem, ówczesny szef brytyjskiego rządu w „bardzo długiej” rozmowie telefonicznej z Putinem ostrzegł go, że inwazja na Ukrainę doprowadzi do zachodnich sankcji i większej liczby wojsk NATO na granicach Rosji.

Johnson próbował też powstrzymać rosyjskie działania militarne, zapewniając Putina, że Ukraina nie przystąpi do NATO w dającej się przewidzieć przyszłości”.

– W pewnym momencie jakby mi zagroził i powiedział: Boris, nie chcę cię skrzywdzić, ale z pociskiem rakietowym zajęłoby to minutę lub coś w tym stylu – kontynuował Boris Johnson.

– Myślę, że Putin, sądząc po jego bardzo zrelaksowanym tonie, bawił się moimi próbami skłonienia go do negocjacji – stwierdził były brytyjski premier, który opuścił Downing Street na początku września ubiegłego roku.