Bezdomne psy z Krakowa zamieszkały w pawilonie wartym ok. 5 mln zł

Bezdomne psy zamieszkały w nowym, ocieplonym i przestrzennym pawilonie w krakowskim schronisku. Budowa obiektu trwała blisko dwa lata. Koszt inwestycji to ok. 5 mln zł.

 

„Zwierzęta potrzebowały tego miejsca. Mają tu znacznie lepsze warunki – chodzi o większe powierzchnie, dzięki czemu psy mają po prostu więcej przestrzeni wokół siebie. Ważne jest to, że mają cieplej – to będzie szczególnie ważne w czasie zim, które, jak widać po ostatnich tygodniach, mogą być naprawdę mroźne” – powiedział w sobotę PAP Szymon Ziemka, kierownik miejskiego schroniska, prowadzonego przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.

Obiekt pomieści kilkadziesiąt czworonogów. Mieszkają one w boksach z wyjściem na zadaszone wybiegi. Niektóre psy mieszkają same w boksie, niektóre w dwójkę, rzadziej w trójkę.

Budowa pawilonu dla psów w schronisku przy ul. Rybnej trwała od wiosny 2019 r. Obiekt powstał w miejscu wyburzonego starego budynku kwarantanny. Do budowy pawilonu – jak zapewnia Zarząd Inwestycji Miejskich (ZIM) – zostały wykorzystane materiały spełniające wszystkie standardy dla tego typu obiektów.

Inwestycja, której koszt wyniósł ok. 5 mln zł, ułatwi życie nie tylko psom, ale i pracownikom i wolontariuszom schroniska – szczególnie, jeśli chodzi o utrzymanie czystości obiektu i samych zwierząt.

W najbliższych latach ZIM zamierza zmodernizować w schronisku pawilon dla kotów. Przygotowywane są dokumenty do przetargu na tę inwestycję. Plan zakłada, że koty zamieszkają w przebudowanym, nowoczesnym pawilonie w przyszłym roku.

W poprzednich latach w schronisku powstał budynek rekonwalescencji dla zwierząt. Po realizacji wszystkich planowanych etapów modernizacji łączna powierzchnia użytkowa schroniska wyniesie ponad 2 tys. m kw.