Basen w każdej dzielnicy w polskim mieście?

Chcemy, i to założenie realizujemy w ostatnich latach, aby w każdej dzielnicy mieszkańcy mieli możliwość korzystania z basenu – napisał w mediach społecznościowych prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

 

Jak zapowiedział, na wiosnę zostaną otwarte dwa nowe baseny – przy ul. Eisenberga na Grzegórzkach i na os. 2 Pułku Lotniczego w nowohuckich Czyżynach. Obecnie trwają tam odbiory techniczne. Pandemia nie miała negatywnego wpływu na budowę.

„Od 2009 r. wybudowaliśmy sześć basenów, planujemy kolejne, w tym basen olimpijski” – podkreślił prezydent miasta.

Ostatnio oddany do użytku – jesienią 2020 r. – nowy basen miejski znajduje się przy ul. Kijowskiej.

W planach Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie na najbliższe lata są cztery kryte pływalnie – basen olimpijski (50 m) przy Zespole Szkół Łączności przy ul. Monte Cassino; Całoroczne Centrum Sportów Zimowych z zespołem basenów; pływalnia na os. Bohaterów Września; kompleks sportowy z krytym basenem KS Clepardia.

Budowa basenu olimpijskiego to jedna ze strategicznych inwestycji dla Krakowa. Obiekt posłuży nie tylko do celów rekreacyjnych, ale też pozwoli na szkolenia zawodowych pływaków i umożliwi organizację imprez sportowych rangi mistrzowskiej.

Basen dla mieszkańców Grzegórzek, który ma być uruchomiony na wiosnę, będzie się składał z dwóch części: hali basenowej (z niecką basenową o długości 25 m z 6 torami i dnem ruchomym, niecką do nauki pływania i brodzikiem dla dzieci) oraz stref spa i fitness. Budynek ma być energooszczędny dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych i paneli solarnych.

Basen dla mieszkańców Czyżyn zostanie otwarty przy Szkole Podstawowej nr 155. Kryta pływalnia ma liczyć 25 m długości, mieć sześć torów i ruchome dno na połowie niecki. Będzie tu też basen do nauki pływania długi na 16 m. Pływalnia ma być przede wszystkim wykorzystywana dla potrzeb szkoły na zajęcia lekcyjne, a po lekcjach – komercyjnie przez okolicznych mieszkańców.