Atak hakerski na Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi padł ofiarą cyberataku, po którym zdecydowano się na wyłączenie wszystkich systemów informatycznych.

Szpital przyjmuje pacjentów, ale utrudnienia w ich obsłudze są duże – to, co odbywało się zdalnie, wykonuje się tradycyjnymi metodami.

– Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki padł ofiarą cyberataku. Aby zminimalizować jego skutki, zdecydowaliśmy się na czasowe wyłączenie systemów informatycznych. Prowadzimy intensywne działania, które mają doprowadzić do jak najszybszego, pełnego ich uruchomienia – uczestniczy w nich cały zespół IT ICZMP przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia, Centrum e-Zdrowia oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy – poinformował rzecznik ICZMP Adam Czerwiński.

Jak wyjaśnił, wyłączenie sieci oznacza duży problem w placówce, która składa się z dwóch szpitali – ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego. Wszystkie formalności, które do tej pory wykonywano zdalnie – od przyjęcia do szpitala poprzez wystawianie skierowań na badania – muszą od kilku dni odbywać się w sposób tradycyjny, na papierze. 

Utrudnione są także czynności diagnostyczne – co prawda badania obrazowe są wykonywane, jednak lekarz na oddziale nie może już zapoznać się z nimi w swoim komputerze. Badanie trzeba zapisać na nośniku i dostarczyć do kliniki.

– Oczywiście żadna awaria nie może doprowadzić do odwołania porodu czy pilnego zabiegu, pracuje także oddział ratunkowy. Jednak pacjenci, którzy mieli wyznaczone przyjęcia na hospitalizacje diagnostyczne, muszą liczyć się z koniecznością ich przełożenia. Apelujemy o wyrozumiałość. Będziemy informować o przywróceniu pełnej sprawności systemu informatycznego – dodał rzecznik ICZMP.