Alarmująca prognoza. Nawet 5 tysięcy dziennych zakażeń pod koniec października.

Na koniec października prognozujemy pięć tysięcy nowych zakażeń dziennie – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, statystyki dotyczące hospitalizacji osób chorych na COVID-19 “pokazują ewidentnie, że szczepienia działają”.

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany w poniedziałek o prognozowany rozwój epidemii, odpowiedział: – Na razie jesteśmy w takim scenariuszu, że prognozujemy na koniec października dzienną liczbę zakażeń na poziomie pięciu tysięcy.

“Podejście do restrykcji jest zupełnie inne niż było w poprzednich falach”

Jak dodał Niedzielski, “widać ewidentnie, że szczepienia działają”. – Porównując się z wrześniem i październikiem poprzedniego roku, w tej chwili mamy dwa razy mniej osób hospitalizowanych – wyjaśniał. W związku z tym – dodał – “podejście do restrykcji jest zupełnie inne niż było w poprzednich falach, w poprzednim roku”.

Minister podkreślił, że “szczepienia są największym osiągnięciem naukowym współczesności zabezpieczającym nasze zdrowie”, bo chronią przed zachorowaniami bądź ciężkim przebiegiem choroby.

Niedzielski: ciężar negocjacji przerzucamy do zespołu trójstronnego

Niedzielski mówił też o negocjacjach resortu z protestującymi pracownikami ochrony zdrowia. – W zeszłym tygodniu położyliśmy na stole bardzo konkretną ofertę wzrostu wynagrodzeń od lipca 2022 roku. Wartość tej kwoty wynosiła w ujęciu półrocznym blisko 6 miliardów złotych. Niestety ta oferta została odrzucona bez głębszego uzasadnienia – powiedział.

To – dodał – “już kolejna sytuacja, kiedy namawiamy do rozmowy, zapraszamy do stołu, gdzie przedstawiamy bardzo merytoryczne, przemyślane propozycje i to jest niestety kontestowane bez żadnej argumentacji”.

– Dlatego w kierownictwie Ministerstwa Zdrowia podjęliśmy decyzję, że ciężar negocjacji przerzucamy do zespołu trójstronnego, który integruje pracodawców, związki zawodowe. Tam będziemy chcieli w tym tygodniu lub następnym podpisać porozumienie i zaproponować warunki, które pokazywaliśmy komitetowi protestacyjnemu – przekazał minister.

– Jesteśmy zdeterminowani, aby problem rozwiązać, nie przedłużać rozmów, pokazać bardzo konkretną ofertę. Na 15 października, na piątek, mamy zaplanowane posiedzenie w ramach zespołu trójstronnego – poinformował Niedzielski.

Niedzielski: szczepionek przeciwko grypie powinno wystarczyć

Minister był też pytany o dostępność szczepionek przeciw grypie. Powiedział, że zainteresowanie takimi preparatami jest coraz większe.

– W tym roku podwoiliśmy, a nawet dokonaliśmy dwa i półkrotnie większe zakupy. Zabezpieczyliśmy blisko pięć milionów szczepionek, one będą systematycznie do końca grudnia dostarczane. Już w tej chwili mamy w kraju ponad półtora miliona dostarczonych szczepionek na grypę. One są dostępne i systematycznie do końca roku będą dostarczane – zapewniał. Dodał, że część szczepionek jest przeznaczona na rynek apteczny, a część na tak zwany rynek instytucjonalny, czyli do podmiotów, które zajmują się szczepieniem. – W zeszłym roku mieliśmy troszkę mniej niż trzy miliony przekazanych szczepionek, w tej chwili jest pięć milionów i wydaje się, że z punktu widzenia zainteresowania, to powinno zdecydowanie wystarczyć – powiedział Niedzielski.