Adam Szłapka zrzekł się immunitetu poselskiego

Poznański poseł KO Adam Szłapka, minister ds. Unii Europejskiej, zgodnie z wcześniejszą deklaracją, zrzekł się immunitetu poselskiego i odpowie za potrącenie rowerzystki.

 

Adam Szłapka w kwietniu 2023 roku potrącił 16-letnią rowerzystkę. Obrażenia nastolatki wymagały leczenia powyżej siedmiu dni, dlatego sprawa została zakwalifikowana jako przestępstwo.

Poseł od początku deklarował, że zrzeknie się immunitetu, by móc odpowiadać za swój czyn przed sądem. Z uwagi na procedury z tym związane, dopiero niedawno wnioskiem zajął się Sejm. Jak wskazał marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, Adam Szłapka „bardzo usilnie prosił”, by zająć się sprawą w szybkim trybie.

„Poseł chciał dać jasny sygnał, jakie jest jego stanowisko w tej sprawie. Ja to absolutnie rozumiem i szanuję” – zaznaczył Hołownia

Adam Szłapka poinformował w piątek w mediach społecznościowych, że zrzekł się dzisiaj immunitetu, zaraz po otrzymaniu stosownego pisma od marszałka.

Po wypadku poseł udzielił pomocy poszkodowanej i sam zadzwonił po służby. W czasie wstępnego przesłuchania pytany o zawód, wskazał, że pracuje w Sejmie. Dopytywany o stanowisko powiedział, że jest posłem. Wówczas funkcjonariusze odstąpili od dalszych czynności w związku z ochroną, jaką daje posłom immunitet.