600 tysięcy papierosów bez akcyzy. Policjanci uderzyli w nielegalną produkcję, zatrzymali pięć osób

Stołeczni policjanci zatrzymali pięć osób podejrzanych o wytwarzanie papierosów bez akcyzy. W trakcie dwóch akcji znaleziono w sumie 613 tysięcy sztuk nielegalnych papierosów oraz 64 kilogramy tytoniu.

Sprawami dotyczącymi produkcji i przemytu wyrobów tytoniowych zajmują się policjanci ze stołecznego Wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. W ramach dwóch akcji zatrzymali oni pięć osób podejrzanych o wytwarzanie nielegalnych papierosów.

– W pierwszym przypadku ustalili, że na terenie jednej z posesji w miejscowości Słupno może dochodzić do produkcji papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Na miejscu zauważyli, jak na posesję przyjechali fordem dwaj mężczyźni i weszli do budynku. Po kilkudziesięciu minutach na posesji pojawili się kolejni dwaj mężczyźni, którzy podjechali toyotą. Z bagażnika samochodu zaczęli wyjmować kartonowe pudła – informuje w komunikacie Edyta Adamus z Komendy Stołecznej Policji.

Na widok poczynań mężczyzn policjanci podjęli decyzję o ich zatrzymaniu. – Po wejściu do budynku policjanci zastali jednego z nich pracującego przy maszynie służącej do nabijania gilz tytoniowych. Jak się okazało, zatrzymani to obywatele Armenii i Gruzji w wieku od 36 do 49 lat – opisuje.

Podczas przeszukania policjanci znaleźli ponad 360 tysięcy papierosów bez znaków akcyzy skarbowej, ponad 64 kilogramy tytoniu, trzy maszyny do nabijania gilz papierosowych wraz z trzema kompresorami. W trakcie czynności zabezpieczyli także 4,5 tysiąca złotych na poczet przyszłych kar.

Policjanci szacują, że na skutek nieopłaconej akcyzy Skarb Państwa stracił niemal 400 tysięcy złotych. – Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty wytwarzania wyrobów tytoniowych bez wymaganego zezwolenia. Decyzją sądu zostali objęci policyjnymi dozorami. Może im grozić kara do roku pozbawienia wolności – wskazuje Adamus.

Dwaj zatrzymani byli poszukiwani listami gończymi. 36- i 49-latek mają zasądzone kary więzienia.