48 proc. Polaków zamierza się zaszczepić przeciw koronawirusowi

48 proc. Polaków zamierza szczepić się przeciw koronawirusowi, nie zamierza tego robić 26 proc. Najbardziej zainteresowane szczepieniem są osoby w wieku 60 lat i więcej, najmniej osoby w wieku 15-29 lat – wynika ze badania Kantar z przełomu stycznia i lutego.

W badaniu respondenci musieli odpowiedzieć na pytanie: Czy Pan/Pani zamierza czy też nie zamierza zaszczepić się przeciw koronawirusowi?

 

48 proc. badanych odpowiedziało, że zamierza przyjąć szczepionkę przeciw koronawirusowi, w tym 19 proc. podało, że zdecydowanie chce to zrobić, a 29 proc., że raczej chce to zrobić.

 

26 proc. badanych odpowiedziało, że nie zamierza się szczepić, w tym 14 proc. podało, że zdecydowanie nie chce się szczepić, a 12 proc., że raczej nie zamierza się szczepić.

 

25 proc. respondentów jeszcze nie wie, jaką decyzję podejmie, a 1 proc. odpowiedziało, że już się zaszczepiło.

 

Jak informuje Kantar najbardziej zainteresowane szczepieniem są osoby w wieku 60 lat i więcej, osoby z wyższym wykształceniem, mieszkańcy miast 100-500 tys., osoby bardzo zainteresowane polityką oraz wyborcy Prawa i Sprawiedliwości.

 

Przeciwne stanowisko wyrażają osoby w wieku 15-29 lat, o wykształceniu podstawowym lub gimnazjalnym, mieszkańcy miast do 20 tys., osoby niezainteresowane polityką oraz zwolennicy Ruchu 2050 Szymona Hołowni.

 

Badanie przeprowadzono w dniach 29 stycznia – 3 lutego 2021 r. na reprezentatywnej próbie 1011 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo