14. rocznica śmierci Jana Pawła II

Dziś przypada 14. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Zmarł on dokładnie 2 kwietnia 2005 roku w wieku 84 lat, po ponad 26 latach pontyfikatu.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. W młodości zajmował się aktorstwem, nie stronił także od gry w piłkę nożną, ale cały czas był blisko Kościoła, choćby w roli ministranta. W 1938 roku przeprowadził się do Krakowa, gdzie rozpoczął studia polonistyczne, a w 1940 roku podjął się pracy w zakładach chemicznych. W 1942 roku, rok po śmierci ojca, poszedł na studia teologiczne w konspiracyjnym seminarium duchownym. Cztery lata później przyjął święcenia diakonatu.
 
Po wojnie wyjechał do Rzymu, gdzie rozpoczął naukę na uniwersytecie Angelicum. Następnie wrócił do Krakowa, by w 1948 roku został wikarym w parafii w Niegowici, a rok później w parafii pw. św. Floriana w Krakowie. Swoją przygodę kapłańską prowadził równolegle do nauki. W 1958 roku otrzymał nominację na biskupa pomocniczego w Krakowie, a w tym samym roku otrzymał konsekrację biskupią w katedrze wawelskiej. Z decyzji papieża Pawła VI został nominowany na arcybiskupa krakowskiego w 1963 roku, cztery lata później został kardynałem.
 
Po nagłej śmierci Jana Pawła I przystąpiono do wyboru nowego papieża. W ósmym głosowaniu drugiego konklawe Wojtyła został wybrany papieżem znaczną większością głosów kardynałów. Wybór ogłoszono 16 października 1978 roku o godzinie 18:44. Nowy papież wybrał imię „Jan Paweł II” i stał się pierwszym o 455 biskupem Rzymu spoza Włoch. Był też pierwszym papieżem-Polakiem oraz najmłodszym wybranym od czasu Piusa IX (miał 54 lata w momencie wyboru).
 
Podczas swojego pontyfikatu zasłynął z wielu pielgrzymek – udawał się na spotkania z wiernymi do wielu zakątków świata i czynił to niemalże do samego końca, bowiem ostatnią pielgrzymkę odbył jeszcze w 2004 roku do Lourdes we Francji. Z jego inicjatywy od 1986 roku organizowane są Światowe Dni Młodzieży, na które też często jeździł.
 
Jeszcze w pierwszych latach pontyfikatu przeprowadzono na niego zamach. Podczas przejazdu przez Plac Świętego Piotra postrzelił go Mehmet Ali Ağca. Doszło do tego 13 maja 1981 roku. Przez kilkanaście dni Jan Paweł II przebywał w szpitalu, gdzie wrócił do zdrowia. Przebaczył zamachowcy, z którym spotkał się po latach.
 
Od 1992 roku cierpiał na chorobę Parkinsona i już wtedy pojawiały się głosy o jego abdykacji. Jan Paweł II stanowczo sprzeciwiał się jednak takim sugestiom. Jego stan zdrowia znacznie się pogorszył 1 lutego 2005 roku. Od tamtej pory papież często trafiał do szpitala i przebywał pod opieką lekarzy. Jego organizm był coraz słabszy i przytrafiały mu się kolejne choroby.
 
W mediach pojawiały się kolejne spekulacje na temat stanu zdrowia papieża. 1 kwietnia doprowadzono nawet do przerwania meczu Lecha Poznań z Pogonią Szczecin na wieść o śmierci Jana Pawła II, jak się później okazało, nieprawdziwej. Następnego dnia stan papieża ponownie się jednak pogorszył i wieczorem ogłoszono, że o godzinie 21:37 Jan Paweł II zmarł. Jego pontyfikat trwał łącznie 9666 dni.
 
Pogrzeb odbył się 8 kwietnia, a śmierć papieża poruszyła nie tylko Polaków, ale cały świat. 1 maja 2011 roku został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI. Za świętego został uznany 27 kwietnia 2014 roku, decyzją papieża Franciszka.